صفحه اصلی > اخبار سايت 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون امور بهداشتی دانشگاه:

طرح سنجش سلامت نوآموزان در 20 پایگاه همدان اجرا مي‌شود

معاون امور بهداشتی دانشگاه از اجراي طرح سنجش سلامت نوآموزان در 20 پایگاه ثابت، سیار و تخصصی در اين استان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان، دکتر جلال‌الدین امیری در مراسم افتتاح پایگاه سنجش سلامت در همدان با بیان اینکه طرح سنجش سلامت طرح مشترک بین معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و آموزش و پرورش همدان است، اظهار کرد: هر سال شاهد بالندگی طرح‌ سنجش سلامت در استان هستیم.

وی با بیان اینکه بر اساس آمارهای ارائه شد نتایج خوبی در اجری طرح سنجش در استان همدانبه چشم می‌خورد، افزود: کشف مشکلات جسمی و روانی دانش‌آموزان امروز با برقراری پایگاه‌های سنجش سلامت در هر استان به راحتی قابل تشخیص و پیگیری است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه با اشاره به اینکه تا 20 سال گذشته در کشور کسی باور نمی‌کرد که دانش‌آموز در بدو ورود با اندک هزینه‌ای ویزیت تخصصی شود، خاطرنشان کرد: متاسفانه در همان سال‌ها یک دانش‌آموز 12 ساله به دلیل عدم تشخیص مشکل بینایی او، خانواده و مدرسه نتوانستند اقدام به موقع انجام دهند و این فرد بینایی خود را از دست داد و این خاطره تلخ برای همیشه در ذهن من باقی ماند.

وی با اشاره به اینکه طرح سنجش سلامت علاوه بر آمادگی جسمانی نوآموز معاینات جسمی از نوآموز طی مراحلی گرفته می‌شود، گفت: در صورت همکاری خانواده‌ها می‌توان مشکل را از بدو ورود به مدرسه شناسایی کرده و اقدامات لازم برای رفع مشکل را انجام داد.

دکتر امیری با بیان اینکه سال گذشته 558 نفر نیاز به عینک داشتند که 72 مورد مشکل شنوایی تشخیص داده شد، افزود: 12 نفر نیاز به سمعک داشتند و اگر این افراد شناسایی نشده بودند و وارد مدرسه می‌شدند مشکلاتی را برای خود و مدرسه به وجود می‌آوردند که با خدمات شایسته مشکل بسیاری در این زمینه رفع شد.

وی با تاکید بر اینکه طی دو سال متوالی کارها در طرح سنجش سلامت به شکل متمرکز کار دنبال می‌شود، تصریح کرد: این مهم توانسته بخش مهمی از رضایت والدین را به همراه داشته باشد چراکه خیر و برکت این طرح در نهایت به خود خانوده باز می‌گردد.

معاون امور بهداشتی دانشگاه با اشاره به اینکه این طرح از 27 خرداد آغاز و تا سوم مهرماه ادامه دارد، یادآور شد: خانواده‌ها می‌توانند با حضور به موقع در پایگاه‌ها و ثبت اطلاعات ما را در رساندن خدمات هر چه بهتر یاری رسانند.

وی با تاکید بر اینکه در پایگاه‌هایی که پزشک حضور ندارد معاینات بهداشتی در همان پایگاه انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: در شرایطی غیر شرایط تعریف شده خانواده‌ها باید به مراکز بهداشتی- درمانی مراجعه داشته باشند.

دکتر امیری از اهداف طرح سنجش را شناسایی و مداخله به هنگام و پیشگیری از بروز و تشدید معلولیت‌ها، پیشگیری از افت تحصیلی و تامین بهداشت روانی خانواده‌ها و ایجاد زمینه مناسب یادگیری و تعلیم و تربیت با توجه به تفاوت‌های فردی خواند و گفت: شناسایی و پیشگیری و مداخله به هنگام از اهداف مهم و اساسی این طرح است.

وی با بیان اینکه امسال در 20 پایگاه ثابت، سیار و تخصصی در استان این طرح اجرایی می‌شود، افزود: از این تعداد 13 پایگاه ثابت، 6 سیار و یک مورد تخصصی برای خدمات‌رسانی بهتر در ساعات تعیین شده آماده خدمت‌رسانی به خانواده‌ها هستند.

 معاون امور بهداشتی دانشگاه با اظهار خرسندی از اینکه استان همدان به عنوان یکی از استان‌های برتر در اجرای صحیح طرح نسبت به سایر استان‌های کشور معرفی و شناخته شده است، یادآور شد: تمام همت خود را به کار بسته‌ایم تا این طرح در استان با کیفیت مطلوب ارائه شود.

خزاعی مدیر کل اداره کل آموزش و پرورش نیز در خصوص وضع اجرای طرح سنجش در استان و اهمیت سلامت دانش آموزان توضیحاتی را بیان و از همراهی و همکاری معاونت بهداشتی دانشگاه با آموزش و پرورش به خاطر اجرای این طرح و سایر برنامه‌های سلامت محور تشکر کرد.

 

در پایان ضمن افتتاح رسمی طرح، دکتر امیری و سایر مسئولان و کارشناسان از روند انجام طرح در این مدرسه بازدید کردند.

 

 

 

 

 

 

 

 


١١:١٢ - 1396/03/28    /    شماره : ٥٠٩٩١    /    تعداد نمایش : ١٧٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: