صفحه اصلی > اخبار سايت 


  چاپ        ارسال به دوست

كارشناس تجويز و مصرف منطقي دارو تاكيد كرد:

داروخانه‌‌ها، تنها مكان عرضه مكمل‌هاي سالم

كارشناس تجويز و مصرف منطقي دارو، داروخانه‌‌ها را تنها منبع عرضه انواع مكمل‌هاي سالم بيان كرد.

به گزارش روابط عمومي معاونت غذا و داروي دانشگاه، ‌دكتر مجيد حنيفه مكمل‌ها را كامل‌كننده رژيم غذايي عنوان كرد و افزود: اين مواد شامل ويتامين، داروهاي گياهي و پروتئين هستند كه در ارتقا و بهبود عملكرد سيستم بدن نقش داشته و نبايد از آنها به عنوان جايگزين مواد غذايي استفاده كرد.

 وي با اشاره به اينكه مكمل‌ها بايد خوردني باشند نه تزريقي گفت: هر آنچه از اين اقلام به صورت تزريقي دريافت شود مکمل نیست و به عنوان دارو محسوب می‌شود.

دكتر حنيفه، تقويت سيستم ايمني، كمك به اصلاح كمبودهاي تغذيه‌اي، كاهش سوء آلاينده‌ها و برطرف كردن نياز به بعضي ويتامين‌ها را از موارد مصرف منطقي مكملها برشمرد.

وي توجه به مقدار مصرف و مقدار تكميلي توصيه شده مكملها را ضروري دانست و افزود: هر كدام از مكمل‌ها در صورت مصرف خود سرانه، بدون تجويز پزشك و مصرف بيش از حد عوارض سمي را به همراه خواهد داشت.

كارشناس تجويز و مصرف منطقي دارو با تاكيد بر پرهيز از خريد و مصرف مكمل‌ها در روزهاي ابتدايي ورزش كردن گفت: تامين نياز‌هاي تغذيه‌اي نوجوانان و جوانان آنها را از مصرف اين اقلام بي‌‌نياز خواهد كرد.

دكتر حنيفه با بيان اينكه ممكن است برخي تلاش كنند با تبليغات سوء نوجوانان و جوانان را مجبور به خريد مكمل‌ها كنند تاكيد كرد: خريد و مصرف داروها را با مشورت پزشك و از داروخانه‌ها تهيه كنيد.

وي افزود: كودكان و نوجوانان رشته‌هاي ورزشي ژيمناستيك، كشتي و ديگر ورزش‌ها كه تاكيد بر حفظ وزن دارند بايد از طريق پزشك اين مكمل‌ها را دريافت كنند./م.ع

 ١١:١٩ - 1396/04/26    /    شماره : ٥٢٧٦٢    /    تعداد نمایش : ١٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: