صفحه اصلی > اخبار سايت 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون بهداشتی دانشگاه:

بهورزان؛ صاحبان و متولیان اصلی حوزه بهداشت در روستاها

دکتر امیری، معاون بهداشتی دانشگاه در مراسم گرامیداشت روز بهورز گفت: افتخاراتی که در چند دهه اخیر در حوه بهداشت کسب شده است، عمدتا مدیون زحمات بی‌دریغ بهورزان است. 

به گزارش پایگاه خبری‌ وب‌دا در همدان، در مراسم گرامیداشت روز بهورز که در مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه برگزار شد، معاون بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه بهورزان در خط مقدم فعالیت‌های حوزه بهداشت در روستاها حضور دارند و صاحبان و متولیان اصلی حوزه بهداشت در روستاها هستند، افزود: افتخاراتی که در چند دهه اخیر در حوه بهداشت کسب شده است، عمدتا مدیون زحمات بی‌دریغ بهورزان است. 

دکتر جلال‌الدین امیری تغییر رویکردی را که دولت یازدهم نسبت به حوزه بهداشت داشته است، امری موثر دانست و گفت: تا پیش از این تغییر، توجهات بیشتر به درمان بیماری‌ها معطوف بود اما نگرشی که در حال حاضر وجود دارد، «سلامت محور» است. یعنی به جای درمان بیماری، بیشتر  پی حفظ سلامتی و جلوگیری ابتلا به بیماری هستیم. این نوع نگرش طلب می‌کند که نه فقط نوزدان و مادران باردار، بلکه تمام اقشار و سنین را تحت مراقبت و مطالعه قرار دهیم که با همت مدیران، مسئولان و بهورزان این امر تحقق پیدا کرده است.

وی با تاکید بر روند رو به رشد ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر، تلاش برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری‌ها و تحت مراقبت قراردادن تمام افراد جامعه را اجتناب‌ناپذیر دانست.

رئیس مرکز بهداشت استان اظهار کرد: شالوده اصلی تجربه خوب و مثبت ایجاد شبکه‌های بهداشت و درمان، بهورزان هستند. «بهورز» کلمه‌ای منحصربفرد است که معادل آن در هیچ زبان دیگری وجود ندارد. کشورهای دیگر حتی از افرادی با مدارک تحصیلی بالاتر استفاده کرده‌اند تا وظایفی مشابه وظایف بهورزان کشور ما را انجام دهند اما هرگز نتوانسته‌اند نتایج ما را کسب کنند.

دکتر امیری ادامه داد: بهورزان با فرهنگ بومی آشنا هستند و در دل مردم زندگی می‌کنند. این مسائل باعث شده است تا بتوانند تغییرات گسترده‌ای در سطح سلامت جامعه ایجاد کنند. هیچ ایرانی وجود ندارد که حداقل یک روز از عمر خود را مدیون زحمات شبانه‌روزی بهورزان نباشد. بهورزان، فداکارانی بزرگ و قابل ستایش هستند. 

معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره اینکه بیش از 20 سال است که در حوزه بهداشت مشغول به کار است، تصریح کرد: هیچ‌گاه حوزه بهداشت را این چنین پرتحرک ندیده‌ام. کار در این حوزه نسبت به سال‌های اخیر چندین برابر شده است اما آنچه مایه‌ی دلگرمی و ترغیب کارکنان است، پیشرفت‌هایی است که دائما در این زمینه حاصل می‌شود. البته باید تاکید کرد که هیچ‌ دولتی به اندازه دولت کنونی به بهداشت توجه نداشته است. 

رئیس مرکز بهداشت استان گفت: در ابتدای حضور بنده به عنوان معاون بهداشتی در دانشگاه، ضریب نفوذ اینترنت 38 درصد بود اما امروز این ضریب نفوذ به 85 درصد رسیده است و تنها نقاط خاص از زیرساخت‌های لازم برای استفاده از اینترنت محروم هستند. 

او از خریداری 1500 دستگاه کامیپوتر تا کنون خبر داد و تصریح کرد: هیچ کارمند نیازمند به کامپیوتری نباید بدون کامپیوتر باشد. 

دکتر امیری اظهار کرد: بیش از 45 درصد مردم در مناطق شهری خدمات نوین سلامت را دریافت کرده‌اند و یک میلیون و هفتصدهزار نفر پرونده‌ الکترونیک سلامت دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه درباره موفقیت‌های اجرای پروژه‌های عمرانی حوزه بهداشت در ساله‌های اخیر گفت: از سال 84 تا سال 92 در استان به صورت متوسط سالانه 2 میلیارد تومان کار عمرانی انجام شده است. از سال 92 تا 95 حدود 75 پروژه در استان یا ساخت یا تعمیر اساسی شده‌اند ودر سال 95 و 96 جهش در ایجاد پروژه‌های عمرانی فوق‌العاده بوده است. 

دکتر جلال‌الدین امیری از جذب حدود 8 درصد اعتبارات نوبت سوم برای استان خبر داد و اضافه کرد: سهم اعتبارات ما بر اساس جمعیت، حدود 2 درصد است که ما توانستیم 4 برابر این میزان را جذب کنیم. پیشرفت کار در حوزه بهداشت به گونه‌ای بوده است که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر اخیر خود آن را فراتر از تعهد و انتظار توصیف کرده است. این امر ممکن نبود مگر به همدلی و همت همه‌ی مدیران و مسئولان.

او با اشاره به این نکته که بیش از 140 پروژه بهداشتی افتتاح شده است، بیان کرد: با حدود 300 پروژه‌‌ای که در آینده نزدیک تکمیل خواهیم کرد، نیاز ما به پروژه‌های عمرانی تامین خواهد شد و تا سال‌ها فضای کافی برای ارائه‌ی خدمات به مردم را خواهیم داشت. 

رئیس مرکز بهداشت استان در پایان گفت: با هماهنگی‌های صورت گرفته، به زودی تمامی مراکز بهداشتی را تجهیز خواهیم کرد اما در حوزه بهداشت به هیچ وجه به دنبال ریخت و پاش نیستیم و تجهیز کردن مراکز بر اساس نیازهای واقعی صورت خواهد گرفت. /م.قادری

 


١٣:٣٠ - 1396/06/22    /    شماره : ٥٤٤٥٣    /    تعداد نمایش : ٢٤١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: