صفحه اصلی > اخبار سايت 


  چاپ        ارسال به دوست

پیوستن دانشگاه به جمع دانشگاه های دارای توانایی القای تومورهای سرطانی در موش های غیرترانس ژنتیک

دانشگاه علوم پزشکی همدان به جمع دانشگاه های دارای توانایی القای تومورهای سرطانی در موش‌های غیرترانس ژنتیک پيوست.

به گزارش روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه رئيس مركز تحقيقات پزشكي مولكولي دانشگاه با اعلام اين خبر اظهار كرد:  این طرح در آزمایشگاه شماره (1)  آن مركز انجام شده و بخشی از پایان‌نامه مقطع دکترای محمد رضا مرادی آورزمان و حمید‌رضا تن‌زده پناه  از دانشجویان دکتری پژوهشی ( Ph.D byResearch) مركز تحقيقات پزشكي مولكولي است.

دكتر مسعود سعيدي جم كه خود استاد راهنمای این پروژه  نيز هست افزود: مزیت مدل ایجاد شده در این طرح این است که به جای موشهای دستکاری شده ژنتیکی  که اصطلاحا به آنها nude mice گفته  می‌شود از موشهای همخون  استفاده شده است.

در خصوص موشهای nude  باید افزود که نگهداری از این نوع موشها مستلزم هزینه بسیار سنگین و شرایط  کاملا استریل از نظرتغذیه، تنفس و حتی تماس با سایر موشها است و علاوه بر آن هزینه تهیه این نوع موش نیز بسیار سنگین است در حالی که موشهای همخون استفاده شده در این طرح  در شرایط معمولی و در کنار سایر حیوانات آزمایشگاهی  نگهداری  می‌شوند.

وي همچنين تصريح كرد: مزيت ديگر  طرح این است که ابتلای موشهای مورد استفاده در این طرح بدون کوچکترین مداخله‌ای در خصوص به کار بردن داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی و نیز با بهره‌گیری از رده های سلولهای سرطانی انجام شده  است.

رئيس مركز تحقيقات پزشكي مولكولي دانشگاه در پايان از همكاري دکتر منصف عضو هیئت علمی گروه پاتولوژی، دکتر نیکزاد عضو هیئت علمی گروه  فیزیک پزشکی و طاهری کارشناس آزمایشگاه حیوانات تشكر و قدرداني كرد./م.علیزاده


 

 

 

 

 

 


٠٧:٥١ - 1396/09/16    /    شماره : ٥٦٩٥٣    /    تعداد نمایش : ٢٣٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: