صفحه اصلی > اخبار سايت 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري مستمر کلاس‌های توانمندسازی مدیریتی برای مدیران پرستاری

مشاور فرهنگی سازمان نظام پرستاری کشور گفت: از سه سال گذشته به صورت مداوم کلاس‌های توانمندسازی مدیریتی و جانشین‌پروری برای مدیران پرستاری برگزار شده است.

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان، فاطمه شیرانی در نشست خبری به مناسبت برگزاری نهمین جشنواره فرهنگی ورزشی سراسر کشور در همدان، اظهار کرد: 3 هزار و 500 نفر در کادر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی همدان مشغول فعالیت هستند.

وی این فراد را شامل پرستاران، کارشناسان بیهوشی و اتاق عمل، بهیار، کمک پرستار و کمک بهیار دانست که در بیمارستان‌های دولتی فعالیت می‌کنند و در ادامه گفت: برخلاف تصور جامعه که فقط پرستاران را با بعد درمان قضاوت می‌کند، پرستاران قبل از اینکه درمانگر باشند، آموزش‌دهنده هستند.

مدیر دفتر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: چنانچه مردم را به سمت خودمراقبتی و فرهنگ شیوه صحیح زندگی سوق دهیم، در آینده بسیاری از هزینه‌هایی که برای درمان صرف می‌شود، کم خواهد شد.

وی بیان کرد: اگر جامعه و مردم در سبک زندگی خود مواظب باشند که مبتلا به فشار خون نشوند، اختلالات کلیوی ناشی از فشار خوننیز پیش نخواهد آمد و در آینده دستگاه‌های دیالیزی کمتری خریداری خواهد شد.

شیرانی با اشاره به اعزام پرستاران استان به بقاع متبرکه و ارائه خدماتی چون گرفتن فشار خون مردم، افزود: به عنوان نمونه از 30 نفری که فشار خون آنها گرفته شده بودند، 15 نفر فشار خون بالا داشتند و 13 نفر اطلاع نداشتند که فشار خون دارند که این وضعیت این خوب نیست.

وی با تاکید به اینکه پرستاران قبل از اینکه آموزش‌دهنده باشند آموزشگر و پژوهشگر هستند، گفت: پژوهش در پرستاری یکی از ابعاد این حرفه است، ضمن اینکه معتقدم پرستاران قبل از اینکه درمانگر باشند، مددکارند.

مشاور فرهنگی سازمان نظام پرستاری کشور خاطرنشان کرد: پرستار قبل از اینکه متکی بر علوم تجربی باشد، متکی بر علوم انسانی است چون با یک انسان و پیچیدگی‌های آن در ارتباط است.

وی با اشاره به اینکه با اجرای طرح تحول سلامت میزان پرداختی از جیب مردم کم شده و وضعیت مددکاری در بیمارستان‌ها بهبود یافته است، افزود: کسانی که به طرح تحول نظام سلامت نقد دارند به روش دوستانه به ما بگویند تا ایرادها را برطرف کنیم اما خودزنی نکنیم زیرا مردم از طرح تحول نظام سلامت بهره برده‌اند.

شیرانی بیان کرد: در کمیته صیانت از حقوق شهروندی زمانی که به ارزیابی تمام بیمارستان‌ها پرداختیم به این جمع‌بندی رسیدیم که فارغ از تمام برنامه‌هایی که برای ارتقای خدمت‌رسانی در حوزه سلامت به مردم داریم، حال دانشگاه‌های علوم پزشکی در خدمت به مردم خوب است.

وی ادامه داد: این موضوع به معنای این نیست که ایرادی نداریم بلکه به معنای مقایسه‌ای است که می‌گوید مردم به امنیت و سلامت در جامعه رای مثبت داده‌اند.

مدیر دفتر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه رای مثبت مردم به امنیت و سلامت مسئولیت ما را سنگین کرده تا فرایندهای پذیرش و ترخیص بیمار را بهبود ببخشیم، خاطرنشان کرد: دفتر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی همدان دو ابلاغ کشوری از وزارت کشور و سازمان نظام پرستاری کشور دارد که حاصل همدلی و همکاری همه پرستاران با مدیریت دفتر پرستاری است.

وی با اشاره به اینکه رئیس دانشگاه علوم پزشکی و معاون‌های او حامی ارتقای توانمندی پرستاران هستند که به زودی در جامعه شاهد پرستاران جامعه‌نگر خواهید بود، گفت: یکی از مهمترین مولفه‌های پرستاران جامعه‌نگر سالمندی و پرستاری است.

شیرانی با بیان اینکه سالمندان ایران تا 30 سال آینده دو برابر خواهند شد و پرستاران در حوزه سالمندی در سطح جامعه ورود پیدا خواهند کرد، افزود: مراقبت پرستاری در منزل و پرستاران  متخصص جزو برنامه‌های آتی مدیران پرستاری دانشگاه‌ها در سراسر کشور بوده که نشان از توانمندی این حرفه در سطح جامعه است.

وی با اشاره اینکه پرستاران مدیران داخلی بیمارستاران‌ها هستند، بیان کرد: آنها شامل مدیران پشتیبانی، مدیر خدمات پرستاری، سوپروایزر و سرپرستار هستند.

مدیر دفتر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی همدان خاطرنشان کرد: تمام اقدامات مدیریتی بیمارستان‌ها در حوزه پشتیبانی و درمان به عهده پرستاران است که در این زمینه از سه سال گذشته به صورت مداوم کلاس‌های توانمندسازی مدیریتی و جانشین‌پروری برای مدیران پرستاری برگزار شده است.

وی با بیان اینکه تمام اقدامات باید پیوست فرهنگی داشته باشد که البته هرجایی این موضوع مدنظر قرار نگرفته متضرر شده‌ایم، افزود: این اقدام فرهنگی در حوزه پرستاری شامل توانمندسازی مدیران پرستاری در تمام ابعاد و جانشین‌پروری از سه سال پیش آغاز شده که انتظار داریم سال آینده، اقدام فرهنگ‌سازی و خوشه‌چینی آن انجام و مردم بهره‌های آن را در بیمارستان‌ها ببینند.

شیرانی تاکید کرد: توصیه من به عنوان یک خانم مدیر پرستار و مدرس کشوری وزارت بهداشت که تاکنون در 13 دانشگاه علوم پزشکی برای تدریس مدیران پرستاری حضور یافته‌ام، این است که تمام  مدیران ایرانی اقدامات خود را به فضیلت پیوست فرهنگی ملبس کنند.

وی افزود: به عنوان مشاور فرهنگی سازمان نظام پرستاری کشور و مدرس کشوری آموزش مدیریت پرستاری و جانشین‌پروری از سوی وزارت بهداشت انتخاب شده‌ام که این دو ابلاغ را به زنان همدانی تقدیم می‌کنم.

مدیر دفتر پرستاری دانشگاه علوم پزشکی همدان از میزبانی همدان در مسابقات ورزشی پرستاران کشور خبر داد و گفت:‌ 23 تا 27 مردادماه امسال جشنواره ورزشی پرستاران کشور در همدان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در نهمین دوره المپیاد ورزشی پرستاران کشور تقریباً 600 پرستار به رقابت با هم می‌پردازند، خاطرنشان کرد: در این مسابقات میزبان رئیس نظام پرستاری کشور و معاون پرستاری وزارت بهداشت و تیم همراهش خواهیم بود.


٠٧:٤٥ - 1397/05/18    /    شماره : ٨٧١٢٣    /    تعداد نمایش : ٢٠٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: