صفحه اصلی > اخبار سايت 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا خبر داد

855 هزار نفر در طرح فشار خون بالا مورد سنجش قرار می‌گیرند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا با بیان اینکه کلیه افراد بین 30 تا 70 سال، بیماران کلیوی و کلیه زنان باردار بدون محدودیت سنی در کمپین ملی فشارخون بالا مورد سنجش فشارخون قرار می‌گیرند گفت: فشارخون 855 هزار نفر در این کمپین ارزیابی خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان، دکتر رشید حیدری مقدم در آئین افتتاح بسیج ملی فشارخون بالا با اشاره به شعار این کمپین با عنوان "بدانیم و اقدام کنیم"اظهار داشت: بیش از 10 میلیون نفر در دنیا در سال 2017 بر اثر فشارخون بالا جان خود را از دست داده‌اند و در کشور ما یک سوم جمعیت بالای 30 سال مبتلا یا در معرض ابتلا به فشارخون بالا هستند. 

وی با بیان اینکه متاسفانه 60 درصد جمعیت مبتلايان به فشار خون از مشکل خود مطلع نیستند عنوان کرد: 54 درصد جمعیت استان را افراد بالای 30 سال تشکیل می‌دهند و این حاکی از روند پیری جمعیت است که باید مراقبت‌های بهداشتی لازم نیز در این رابطه مورد توجه قرار گیرد.

**پیری و روند منفی جمعیت، چالش جدی استان

معاون بهداشتی علوم پزشکی ابن سینا از وجود 167 نفر بیمار کلیوی در سطح استان که ثبت سامانه سیب شده‌اند خبر داد و افزود: مادران باردار زیر 30 سال استان 6500 نفر است.

وی ضمن تأکید بر این امر که دغدغه های جمعیتی در کشور بسیار جدی است متذکر شد: در سال 92 حدود 28 هزار ازدواج در استان به ثبت رسیده و این آمار در سال 97 به زیر 12 هزار ازدواج رسیده و قطعا در آینده با این منوال دچار مشکل جمعیتی خواهیم بود.

دکتر حیدری مقدم با بیان اینکه باید بار بیماری ها را در ورود به موضع درمان کنترل کنیم تأکید کرد: این مهم با ابزار و تجهیزات دیروز ممکن نیست زیرا دنیا به سرعت در حال پیشروی رو به جلو است بنابراین ما هم باید ابزار و روش‌ها در کنترل بیماری‌ها بروز کنیم.

وی ادامه داد: چنانچه بتوانیم3 گرم نمک را در مصرف روزانه خانوار کم کنیم 30 درصد از بیماریهای قلبی عروقی و سکته های قلبی کنترل می‌شود.

**با تغییر نگاه از درمان محور به بهداشت محور حرکت کنیم

معاون بهداشتی علوم پزشکی ابن سینا تشریح کرد: اگر بتوانیم روی تغییر الگوهای زندگی مردم کار کنیم و بهداشت را به جای درمان جا بیندازیم کشور را از بحران های آینده نجات داده ایم.

وی ضمن تأکید بر اینکه باید با تغییر نگاه از درمان محور به بهداشت محور حرکت کنیم گفت: باید به شکل ویژه خودمراقبتی را آغاز کنیم و در بین مردم جا بیندازیم.

دکتر حیدری مقدم با اشاره به روند اجرای کمپین از 27اردیبهشت تا 15تیر ماه تصریح کرد: از 15 اردیبهشت تا 17 خرداد اطلاع رسانی و حساس سازی را مد نظر خواهیم داشت و پس از آن وارد فاز اجرا می شویم.

**این کمپین جهادی برای کمک کردن به سلامت مملکت است

دبیر ستاد اجرایی کمپین ملی فشارخون بالا در ادامه با بیان اینکه این کمپین جهادی برای کمک کردن به سلامت مملکت است اظهار داشت: همه کارگروه های امنیت غذایی و پتانسیل نیروهای نظامی، انتظامی و شورای اداری باید در اجرای این کمپین مشارکت داشته باشند.

وی بیان کرد: نحوه پذیرش و سنجش در کمپین به دو صورت حضوری و غیر حضوری با حضور تیم های سیار و ثابت انجام خواهد شد و آخرین فشارخون ثبت شده در سامانه سیب، ملاک سنجش سلامتی افراد در در مراجعات خواهد بود.  

دکتر حیدری مقدم تمام متولدین 29 اسفند 68 و قبل از آن را مشمول این طرح ملی عنوان کرد و افزود: اگر هر فرد 3 بار در هفته و هر بار به مدت 45 دقیقه پیاده روی کند قطعا از فشار خون، بیماری های قلبی عروقی و حتی کوری ناشی از دیابت مصون خواهد ماند.

وی با بیان اینکه باید کمک کنیم سبک زندگی افراد تغییر کند گفت: 855 هزار نفر باید در کل استان چک شوند که اگر بتوانیم از این جمعیت از سکته 10 نفر هم ممانعت کنیم قریب به 50 میلیارد در هزینه تخت‌های بیمارستانی صرفه جویی شده است. 


١٣:١٠ - 1398/02/26    /    شماره : ٩٤٨٠٧    /    تعداد نمایش : ١٥٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: