صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

9 الی 15 آذرماه؛ هفته اطلاع‌رسانی ایدز

مقاله راه‌های پیشگیری و کنترل بیماری ایدز

به مناسبت هفته اطلاع‌رسانی ایدز مقاله روش‌های پیشگیری و کنترل این بیماری منعکس می‌شود. 

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه، امروزه گسترش روزافزون "اچ آي وي"به‌عنوان يكي از چالش‌هاي بهداشتي، اقتصادي و اجتماعي، پيشرفت و توسعه جوامع بشري را به خطر انداخته است.

بدون شک بزرگ ترین معضل جامعه بشری پس از جنگ جهانی دوم پاندمی ایدز است. ایدز بیماریی است که به صورت سندرم (مجموعه ای از علائم و نشانه ها) تظاهر یافته و برای اولین بار درسال 1981 میلادی در کشور آمریکا گزارش شد. این سندرم نشان دهنده مراحل پایانی آلودگی به اچ آی وی است. اچ آی وی مثبت به فردی گفته می شود که اچ آی وی (ویروس) وارد بدن او شده و این عفونت به دیگران قابل انتقال است اما بيمار در اين مرحله فاقد علامت بوده و فقط با آزمایش خون می توان به ابتلاي فرد پی برد، ایدز مرحله علامت دار و پایانی بیماری است که معمولاً چند سال پس از ورود ویروس به بدن فرد اتفاق می افتد و اگر بیمار تحت درمان قرار نگیرد معمولاً عمر طولانی نخواهد داشت. البته در بسیاری از مواقع این دو واژه (اچ آی وی و ایدز) به غلط به جای هم استفاده می شود.

عامل بیماری ویروسی به نام اچ آی وی از خانواده رتروویروس ها است که به نام "ویروس نقص سیستم ایمنی انسان " نیز نامگذاری شده است. اصولاً ويروس‏ها داراي اين خــصوصيت هستند كه در خارج از سلول زنده قادر به ادامه حيات نمی باشند. اچ آی وی نيز مانند ساير ويـــــروسها فقط درون سلول زنده قادر به ادامه حيات مي‌باشد. يكي از سلول‏هايي كه اچ آی وی راي ادامه حيات به آن احتياج دارد گلبولهاي سفيد در بدن انسان مي باشد. اين ويروس در خارج از بدن (خارج از سلول‏هاي زنده) در مدت زمان كوتاهي از بين ميرود. همچنين اين ويروس به راحتي توسط مواد ضدعفوني كننده (الكل ، وايتكس و .... ) و حرارت از بين ميرود .

اولين موج همه گيري در آمريكاي شمالي و اروپاي غربي، دومين موج آن در آفريقا و آمريكاي جنوبي، سومين موج آن در خاور دور و اروپاي شرقي شكل گرفته و چهارمين موج همه گيري از حدود سال 1995 در خاورميانه و آسياي مركزي ظاهر شده  است.

در حال حاضر بیش از 40 میلیون نفر از مردم دنیا با این ویروس زندگی می کنند و روزانه تقریباً 5600 نفر به آمار قبلی اضافه مي شود. همچنین به طور متوسط سالانه در حدود یک ميليون نفر به دلیل ابتلاء به ایدز جان خود را از دست می دهند كه نتيجه آن ميليونها كودك يتيم و معصومي خواهد بود كه احتمالاً 40-30 درصد آنها نیز داراي اچ آي وي مي باشند.

در حالي كه در اروپا و آمريكا بدليل آگاهي مردم از راههاي سرايت بيماري، از سرعت شيوع آن كاسته شده است متأسفانه بيش از 90% از موارد جدید در کشورهای كمتر توسعه يافته و يا در حال توسعه بروز می کند.

ابعاد فاجعه وقتي روشن مي شود كه بدانيم در حدود 70 تا 80 درصد اعتبارات بهداشتي در تعدادي از كشورهاي آفريقايي صرف برنامه مبارزه با ايدز مي شود و يا حدود 50% از تخت هاي بيمارستاني در كشور زيمبابوه را بيماران مبتلا به ايدز اشغال نموده و يا اين كه بدانيم تعداد مبتلايان در كشور هندوستان از 20000 نفر در سال 1988 به 6 ميليون نفر در سال 2000 رسيده است.

برآورد مي شود كه در حال حاضر در حدود 17 ميليون كودك زير 17 سال در دنيا به علت ابتلاي والدين خود به ايدز و مرگ آنها،‌ يتيم شده اند.

اميد به زندگي در بسياري از كشور هاي آفريقائي مثل بوتسوانا و زيمبابوه در اثر گسترش ايدز به كمتر از 40 سال و در برخي موارد حتي به كمتر از 35 سال  رسيده است.

بانك جهاني تخمين زده كه در حدود 15000 نفر از آموزگاران تانزانيائي تا سال 2010 به علت ابتلا به ايدز فوت كرده اند و اگر همين روند ادامه يابد تا سال 2020 ميلادي اين تعداد به 27000 نفر خواهد رسيد اين در حالي است كه آموزش و جايگزيني آنها نه تنها سالها وقت لازم دارد بلكه در حدود 38 ميليون دلار نيز هزينه در برخواهد داشت.

پیشگیری از بروز هر مورد اچ آی وی می تواند سالانه در حدود 16000 دلار صرفه اقتصادی برای مملکت داشته باشد.

مطالعات گوناگون نشان داده که در حال حاضر تماس جنسی با فرد اچ آي وي مثبت  شایع ترین راه انتقال در جهان است. احتمال انتقال بیماری از این طریق در ابتدای آلودگی که ویروس به تازگی وارد بدن شده و هنوز بر علیه آن آنتی بادی ساخته نشده و همچنین در مرحله ی بیماری ایدز بسیار بالاتر است. استفاده ی مشترک از سوزن و سرنگ آلوده در مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی مقام دوم راه های انتقال را به خود اختصاص داده است. سومین راه انتقال نیز انتقال از طریق مادر آلوده به جنین و یا نوزاد او می باشد که این عفونت می تواند در زمان حاملگی، هنگام زایمان و یا پس از زایمان و از طریق شیردهی منتقل گردد.

با توجه به راههاي انتقال همه افراد جامعه در معرض خطر ابتلا به عفونت اچ آی وی می باشند  و اين بيماري مخصوص هيچ گروه سنی و یا جنسی خاصي نيست اما با درنظر گرفتن راه هاي انتقال بيماري، افراد زیر بيش از سايرين در معرض خطر هستند:

1.      مصرف كنندگان مواد مخدر به خصوص نوع تزریقی آن

2.      افرادي كه روابط جنسي محافظت نشده با افراد مختلف (هم جنس يا جنس مخالف) دارند

3.      دريافت كنندگان مكرر خونو فرآورده های خونی آلوده

4.      همسر يا شركاي جنسي افراد فوق‏الذكر.

 

باتوجه به اینکه ویروس درخارج ازبدن انسان در مدت کوتاهی از بین می‌رود لذا از طريق روابط معمول اجتماعي و تماس هاي عادي مثل كاركردن با يكديگر، هم صحبت شدن، همسفر بودن، دست دادن، بوسيدن، در آغوش گرفتن، استفاده ازحمام عمومي، استخرو توالت، از طريق لباس، پوشاك، پتو و رختخواب، عطسه و سرفه و نيش حشرات باعث انتقال آلودگي به شخص سالم نمی‌شود.

با توجه به اين كه در روابط معمول و روزمره ويروس منتقل نمي شود، افرادي كه آلوده به ويروس بوده و يا بيماري ايدز دارند در روابط معمول اجتماعي خطري براي سايرين نداشته و نيازي به قرنطينه و جدا كردن آنها از ديگران نيست. پس بیماران مبتلا به اچ آی وی/ ایدز را از خود طرد نکنیم.


مراكز مشاوره بيماريهاي رفتاري يكي از تجربيات موفق كشور است كه توانسته گام هاي موثرتري را در كنترل اپيدمي اچ آي وي بردارد، در اين مراكز كليه خدمات پيشگيري، مراقبت و درمان اچ آي وي به خصوص ارائه درمان هاي مناسب جهت بيماران، خدمات كاهش آسيب،‌ آموزش، مشاوره و آزمايش اچ آي وي جهت افراد در معرض آسيب به صورت كاملاً محرمانه، داوطلبانه و رايگان ارائه مي گردد.  

در حال حاضر در کلیه شهرستان های تابعه استان همدان مراكز مذكور با حضور پزشک و کارشناسان مجرب و آموزش دیده به صورت کاملاً محرمانه و در نهایت رازداری خدمات مرتبط با اچ آي وي شامل آموزش، مشاوره، مراقبت،‌ درمان تخصصي ضد رتروويروسي، كاهش آسيب و توزيع وسائل كاهش آسيب و ... را به مراجعین ارائه می‌نمایند.

در حال حاضر به منظور پیشگیری از انتقال عفونت ازمادر به کودک کلیه زنان باردار در سه ماهه اول بارداری تحت آزمایش قرار گرفته و در صورتی که مثبت باشد مادر تحت درمان داروئی قرار گرفته که با این روش احتمال انتقال عفونت به حداقل ممکن خواهد رسید.

از آن جائي كه مشاوره صحيح در اين مراكز، اساسي ترين نقش را در شناسائي افراد در معرض خطر و نيز پايبندي به دريافت خدمات مراقبتي ايفاد مي نمايد معاونت بهداشتي دانشگاه همواره ارتقاي كيفي خدمات مشاوره براي ارائه دهندگان اين خدمت را مورد تاكيد قرار داده است. 

برای پیشگیری از این بیماری در حال حاضر واکسنی وجود نداشته و درمان قطعی نیز به دلیل تغییر دائمی آنتی ژن سطحی ویروس و وجود دوران عفونت مخفی امکان پذیر نیست، اگر چه امروزه با دارو های ضدرتروویروسی می توان طول عمر و كيفيت زندگي بيماران را تا حد قابل توجهی افزایش داده و درمان بيماران مبتلا به ايدز خود از انتقال اچ آي وي به ديگران جلوگيري به عمل مي آورد.

با این حال پیشگیری از ابتلاء به اچ آی وی بسیار ساده و آسان است که شامل:

1. استفاده از كاندوم در روابط جنسی مشکوک

2. غربالگری و بررسی خون های اهدائی (در حال حاضر کلیه خون های موجود در سازمان انتقال خون با اطمینان بسیار بالا عاری از ویروس می باشند) 

3.  عدم مصرف مواد مخدر به خصوص نوع تزریقی

4. استفاده از وسائل تزریق به صورت استریل و یک بار مصرف و توزیع بسته های کاهش آسیب (سرنگ و سوزن) در بین مصرف کنندگان مواد مخدر تزریقی به منظور جلوگيري از انتقال ويروس به سايرين

5. پیشگیری از بارداری زنان اچ آی وی مثبت به منظور پیشگیری از انتقال ویروس به نوزاد

6. شناسائی زنان باردار اچ آی وی مثبت و شروع به موقع درمان پیشگیری برای جلوگیری از انتقال عفونت به نوزاد   

در خاتمه یادآوری می‌گردد که مرکز مشاوره بیماری های رفتاری مرجع  واقع در ابتدای خیابان تختی به عنوان مرکز رفرانس آماده ارائه خدمات آموزشی، مشاوره ، مراقبت و درمان می باشد. لطفاً جهت کسب اطلاعات بیش تر با شماره تلفن 32521411 تماس حاصل فرمائید.

ضمناً از طريق شماره تلفن 118 شماره تلفن مركز مشاوره ايدز هر شهرستان قابل دستيابي است.

 

 


١٣:٢١ - شنبه ٩ آذر ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٠٠٨٤    /    تعداد نمایش : ١٥٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: