صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان:

ایدز نیازمند فرهنگسازی در مسیر بهبودی و کنترل

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به هفته اطلاع‌رسانی ایدز گفت: بیماری ایدز با آموزش، فرهنگ‌سازی و تشخیص بهنگام قابل کنترل و بهبودی است.

دکتر کرمی در نشست خبری با اصحاب رسانه که با موضوع هفته اطلاع رسانی ایدز، آنفلوانزا و کسب رتبه دوم روابط عمومی دانشگاه در کمپین ملی فشارخون برگزار شده بود اظهار داشت: ۹ تا ۱۵ آذر ماه به‌‌نام هفته اطلاع‌رسانی HIVدر نظر گرفته شده و روز نخست این هفته با نام "رسانه" عنوان گرفته تا نقش رسانه در آگاه سازی و اطلاع‌رسانی برجسته شود.

وی با بیان اینکه HIVرا می‌توان ویروس نقص ایمنی انسان نامید، گفت: HIVقابل کنترل است، البته ابتلا به این ویروس لزوما به معنی ابتلا به بیماری ایدز نیست اما اگر فرد درمان و کنترل نشود ۱۰ تا ۱۵ سال بعد در زمره بیماران خواهد بود و چنانچه فرد به مراکز درمانی مراجعه کند تا پایان عمر مشکل جدی نخواهد داشت و مانند یک فرد عادی می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد.

معاون بهداشتی دانشگاه ادامه داد: آمار کلی بیانگر آن است، ۷۲۸ مورد بیمار مبتلا به ایدز تا مهر ماه 98 در استان شناسایی شده‌اند که تعداد ۴۰۳ نفر از این افراد تشکیل پرونده داده و تحت مراقبت و کنترل، زندگی طبیعی خود را دارند.

 وی افزود: مجموعه اقداماتی در آموزش و اطلاع‌رسانی و کنترل ایدز در سطح گسترده‌ای در دستگاه‌ها انجام شده و وظایف هر یک از دستگاه‌ها در حوزه آموزش و اطلاع‌رسانی تعریف شده همچنین در زمینه درمان و پیشگیری مراکز مشاوره فعال هستند و آزمایش و مشاوره رایگان ارائه می‌‌دهند.  

دکتر کرمی خاطرنشان کرد: وظیفه دیگر ما بیماریابی است که در پاتوق‌های خاص، زندان‌ها و 200 مرکز از این دست  شناسایی موارد مشکوک صورت گرفته و حتی اطلاع‌رسانی و آمادگی برای زنان باردار فراهم شده تا به راحتی در هفته‌های ۶تا ۱۰ بارداری برای تست HIVمراجعه کنند.

وی ضمن تأکید بر اینکه در کشور ما توجه به مساله درمان HIVاینقدر قابل توجه بوده که در دنیا الگوست گفت: به‌طور کلی مراحل متعددی در مسیر آموزش و اطلاع‌رسانی گذرانده شده و حتی در مدارس کتابی وجود دارد که موارد نیاز در بهداشت جنسی در گروه سنی مناسب آموزش داده می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه با اشاره به شعار "همه در یک کشتی نشسته‌ایم" که برای هفته جهانی ایدز در سال‌جاری منظور شده‌است گفت: HIVالزاما مربوط به قشر خاصی نیست و می‌تواند همه گروهها را درگیر کند بنابراین می‌توان انگ مسائل غیراخلاقی را از پیشانی بیماران پاک کرد، و همه با هم در جهت فرهنگسازی و کنترل این بیماری گام برداریم.

وی همچنین با اشاره به آمار مبتلایان استان همدان به تفکیک جنسیت اظهار داشت: در استان همدان نیز مانند آمار کشور بیشتر مبتلایان از بین آقایان هستند به طوری که 82درصد مردان و ۱۸ درصد زنان در آمار ابتلا قرار دارند و متاسفانه در سالهای اخیر آمار مبتلایان زنان رو به افزایش بوده است و عمدتا در دوره جنسی فعال و گروه سنی ۲۰ تا ۴۵ سال مبتلا هستند.

دکتر کرمی در ادامه با اشاره به اقدامات پیشگیرانه دانشگاه عنوان کرد: بیش از ۳۰پاتوق توسط تیم‌های سیّار به‌طور منظم بازدید می‌شوند و مورد آموزش و مشاوره قرار می‌گیرند، همچنین بیش از ۸۵ هزار سرنگ و ۴۱ هزار کاندوم در ۶ ماهه نخست سال توزیع شده و بیش از ۲۵۰ نفر در مرکز نگهداری زنان تحت آموزش هستند و کلیه این خدمات به‌صورت رایگان ارائه می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع بیماری آنفلوانزا اشاره و تشریح کرد: حدود ۱۲درصد مراجعین به مراکز درمانی، بیماران تنفسی بوده‌اند که شامل برونشیت، بیماران مبتلا به آسم، ناراحتی قلبی و آنفلوانزا بوده است در واقع به‌طور میانگین ۶۶۰ نفر از ۵ هزار مراجعه با مشکلات تنفسی به ثبت رسیده که در مواردی آنفلوانزا هم بوده‌است.

معاون بهداشتی دانشگاه تبیین کرد: موارد بستری تنفسی از ۱۵۰ مورد به تعداد ۱۱۲ مورد رسیده که نشان دهنده کاهش بار مراجعات است اگرچه آموزش روتین تمام بیماری‌ها در هر فصل انجام می‌شود و مردم می‌توانند با مراقبت‌های آموزش دیده از بروز بیماری‌ها ممانعت کنند، به هر حال موضوع سلامت مردم بسیار جدی است بنابراین اطلاع‌رسانی باید بهنگام و با شرایط خاص خود انجام شود.  

 

 

 

 


١٥:٢٣ - يکشنبه ١٠ آذر ١٣٩٨    /    شماره : ١٠٠١٠٩    /    تعداد نمایش : ٢٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: