صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
   
  دوره طب سنتی در همدان برگزار می‌شود
 

رییس انجمن علمی طب سنتی شعبه همدان گفت: دوره طب سنتی در این استان برگزار می‌شود و پیش ثبت نام آن آغاز شده است.

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان، دکتر مامک هاشمی افزود: برگزاری دوره کوتاه طب سنتی ایرانی برای پزشکان، مورد تایید وزارت بهداشت و رئیس انجمن علمی طب سنتی است.

وی اظهار داشت: طبق آیین نامه طب سنتی تنها پزشکانی که این دوره را گذرانده باشند مجاز به ارائه خدمات طب سنتی هستند و محدوده ارائه خدمات آنها نیز در آیین نامه مشخص شده است.

دکتر هاشمی با بیان اینکه این دوره برای دومین بار در همدان برگزار می‌شود، بیان کرد: دوره اول به علت اینکه برای نخستین بار این برنامه برگزار می‌شد با استقبال زیاد مواجه شده اما در دور دوم، تنها برای پزشکان همدانی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: پزشکان عمومی و دولتی می‌توانند در این دوره شرکت کند و فراخوان برگزاری این دوره توسط فضای مجازی و سامانه پیامکی نظام پزشکی همدان ارسال شده است.

رییس انجمن علمی طب سنتی شعبه همدان گفت: ۸۰ پزشک در دور نخست این دوره شرکت کردند که نیمی از از اهالی استان های دیگر و مابقی همدانی بودند.

وی اضافه کزد: اما تعدادی از پزشکان حاضر در دوره نخست دارای مطب نبوده و از کارکنان ستادی دانشگاه و یا کارهای اداری بودند؛ بنابراین پزشکان عمومی دوره دیده مجاز به ارائه خدمات سنتی کمتر از ۳۰ نفر شدند.

دکتر هاشمی بیان کرد: هم اینک تعدادی از پزشکان که دوره طب سنتی را نگذرانده اند اقدام به ارائه خدمات در این بخش می‌کنند اما به آنها مهلت داده شده تا در دوره اخیر شرکت کرده و مجوز لازم را دریافت کنند در غیر اینصورت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی از ادامه فعالیت آنها جلوگیری می‌کند.

وی درباره ضرورت برگزاری این دوره اظهار داشت: با توجه به اینکه ورودی «پی اچ دی» تخصص طب سنتی کم است و پزشکان دانش آموخته در این مقطع، جوابگوی نیاز جامعه نیستند بنابراین راهی جز برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت برای پزشکان عمومی نیست تا این نیاز برطرف کرد.

رییس انجمن علمی طب سنتی شعبه همدان گفت: بالا بودن نیاز باعث شده که غیر پزشکان نظیر عطار، افرادی با تحصیلات غیرمرتبط یا بدون تحصیلات به ارائه خدمات طب سنتی بپردازند که بحث مداخله در درمان پیش می‌آید و این رویه ممکن است برای مردم عوارضی ایجاد کند.

وی اضافه کرد: علاوه بر اقدام سلبی که شامل برخورد با مداخله گران در امر درمان است در حوزه ایجابی نیز باید دوره های آموزشی برای توانمند سازی پزشکان برگزار شود.

دکتر هاشمی افزود: سیاست دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این است که پنج هزار پزشک عمومی در دوره کوتاه مدت شرکت کنند تا با حضور در دوره‌های آموزشی میزان خطا کاهش یابد.

وی اظهار داشت: این رویکرد همچنین موجب علاقمندی افراد برای تحصیل در دوره تخصصی «پی اچ دی» طب سنتی شود.

رییس انجمن علمی طب سنتی شعبه همدان با بیان اینکه مجری برگزاری این دوره آموزشی انجمن علمی طب سنتی ایران شعبه استان همدان است اظهار داشت: با توجه به سابقه درخشان همدان در برگزاری دوره اول آموزش طب سنتی، به طور حتم دور دوم با بهره‌گیری از تجربیات گذشته به نحو مطلوب برگزار می‌شود.

 وی تاکید کرد: برگزاری این دوره از سوی دیگر ضرب العجل برای پزشکانی است که در دوره نخست شرکت نکرده و هم اینک در حال ارائه خدمات هستند چراکه باید بدانند در صورت شرکت نکردن در این دوره معاونت درمان از فعالیت آنها جلوگیری می‌کند.

دکتر هاشمی بیان کرد: آبان سالجاری پیش ثبت‌نام در این دوره آغاز شده است و آغاز دوره از آذر ماه است.

 

 
٩٩٦٨٢        چهارشنبه ٢٢ آبان ١٣٩٨       ١٣:٢٨ 736
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: