صفحه اصلی > اخبار سايت 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون اجتماعی دانشگاه خبر داد

فعالیت 28 سازمان مردم‌نهاد سلامت در همدان

معاون اجتماعی دانشگاه از فعالیت 28 سازمان مردم‌نهاد حوزه سلامت در همدان خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان، بهروز رحیمی در جمع خبرنگاران به مناسبت سالروز گرامیداشت تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی در همدان اظهار کرد: معاونت اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی همدان مطابق با اسناد بالادستی، چشم‌انداز 20 ساله کشور و توسط وزیر بهداشت، معاونت اجتماعی دی ماه سال 95 تشکیل شد.

وی با بیان اینکه همکاری بین بخشی رابطه‌ای شناخته شده است، بیان کرد: امروزه در کشور 630 سازمان و در استان 28 سازمان مردم‌نهاد در حوزه سلامت فعال است و هشت موسسه خیریه نیز فعالیت‌هایی در حوزه سلامت دارند.

معاون اجتماعی دانشگاه خاطرنشان کرد: معاونت اجتماعی تلاش دارد گفتمان رایج سلامت در درون نظام سلامت را به یک گفتمان رایج اجتماعی در سطح جامعه تبدیل کند.

وی با تأکید بر اینکه مهمترین هدف معاونت اجتماعی ایجاد نگرش سلامت‌محور در تصمیم‌سازی، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی کلان در سطح جامعه است، گفت: در این مسیر معاونت اجتماعی خود را ملزم و مقید به ارزش‌ها و اصولی می‌داند که تمام اهدا، مأموریت‌ها و برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت خود را بر پایه آنها بنا نهاده است.

رحیمی اضافه کرد: با ایجاد ساختار و تشکیلات معاونت اجتماعی، دانشگاه علوم پزشکی تلاش دارد که به شکل نظام‌مند و سازمان‌یافته، عوامل اجتماعی موثر بر سلامت را پیگیری کند تا به این ترتیب برای حفظ، تأمین و ارتقای سلامت مردم گام‌های موثری بردارد.

وی با اشاره به اینکه کار در حوزه اجتماعی کار سنگینی است، افزود: نتایج اثرات اجتماعی سال‌ها بعد مشخص می‌شود زیرا بسیاری از آسیب‌های امروز ناشی از اثرات اجتماعی گذشته است.

معاون اجتماعی دانشگاه اضافه کرد: امروز به دنبال شرکای اجتماعی هستیم و هیچ سرمایه‌ای در این زمینه مناسب‌تر از اهالی رسانه نیست که بتوان سلامت را از بعد تک واژه‌ای درآورد و به بعد اجتماعی تبدیل کرد.

وی با بیان اینکه 75 درصد موضوعات مرتبط با سلامت، خارج از حوزه وزارت بهداشت بود که می‌شد آگاهسازی کرد، افزود: باید در راستای افزایش آگاهی و مشارکت ساختارمند فرد، خانواده و تأمین سلامت از همه حوزه‌ها و ظرفیت‌های کشور استفاده شود.

رحیمی با تأکید بر اینکه امروزه در جامعه 60 درصد بیماری‌ها غیرواگیر است، گفت: 73 درصد عامل مرگ و میر در دنیا غیرواگیر است که در کشورهای در حال توسعه این میزان به 80 درصد می‌رسد.

وی یادآور شد: در کنترل بیماری‌های غیر واگیر اولویت به پیشگیری قبل از درمان است و 50 درصد عوامل اجتماعی بیشترین اثر را بر سلامت دارند، هر چند در سرمایه اجتماعی نیاز به اعتماد و فعالیت داوطلبانه داریم.

 


٠٨:٠٤ - 1396/05/19    /    شماره : ٥٣٤٧٨    /    تعداد نمایش : ١٦٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: