صفحه اصلی > اخبار سايت 


  چاپ        ارسال به دوست

معاونت غذا و داروی دانشگاه برگزار کرد:

دوره آموزشی آشنایی با تقلبات شیر و روش جستجوی تقلبات

دوره آموزشی آشنایی با تقلبات شیر و روش جستجوی تقلبات در معاونت غذا و داروی دانشگاه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه، این دوره آموزشی که با حضور همه کارکنان معاونت غذا و دارو برگزار شد، مهندس یعقوبی کارشناس آزمایشگاه کنترل کیفی غذا و داروی دانشگاه، به عنوان مدرس این دوره به تعریف شیر اشاره کرد و گفت: شیر محصولی است که از غدد پستانی گاو ماده شیرده، چند روز بعد از زایش خارج می شود، مشروط بر این که آن گاو سالم باشد، تغذیه آن مناسب باشد، چیزی به شیر اضافه یا کم نشده باشد و حاوی آغوز یا کلستروم نباشد.

وی افزود: بعضی افراد سودجو، برخی مواد میکروب کش، سود، آب اکسیژنه و یا جوش شیرین و... را به شیر اضافه می کنند تا بار میکروبی شیر را پایین بیاورند و شیرشان را به شاخص های دریافت نزدیک کنند.

یعقوبی با بیان اینکه دامداری های صنعتی کمتر اقدام به تقلب می کنند و بیشتر شیرجمع کن ها و دلال های شیر این تقلبات را انجام می دهند، اظهار کرد: بیشتر شیرهایی که توسط مسوولان برگشت داده می شود توسط دلالان با قیمت پایین خریداری می شود و آنها با اضافه کردن سود، جوش شیرین و... بار میکروبی آن را به طور مصنوعی پایین می آورند و آن را با قیمت های بالاتر می فروشند.

وی افزود: در حال حاضر روش های زیادی برای مشخص شدن تقلبات وجود دارد مثلا اگر کسی به شیر جوش شیرین اضافه کند با تست جوش می شود متوجه شد و اگر از ترکیبات سوءاستفاده کنند، باعث بالا رفتن نقطه انجماد شیر می شود. البته شناسایی برخی از تقلبات دشوار است. چون در حال حاضر تقلبات مضاعف و گاهی بیشتر صورت می گیرد. طوری که گاهی حتی با تست جوش نمی شود وجود جوش شیرین را تشخیص داد.

مدرس این دوره آموزشی به عنوان پیشنهاد گفت: به نظر می رسد مسئولان بهداشت و اداره استاندارد در این ارتباط قانونی وضع کنند که به مسوولان صنایع غذایی در صنایع و ایستگاه های جمع آوری شیر اجازه دهند که در صورت فاسد بودن شیر معدوم شود زیرا در اغلب شیرهای برگشتی تقلبات گوناگون انجام می شود که تشخیص این تقلبات دشوار و گاهی ناممکن است.

یعقوبی با اشاره به اینکه روش های زیادی برای تشخیص تقلبات در شیر شناسایی شده است، تعدادی از این روشها را به منظور  آشنایی بیشتر برای حاضران شرح داد./م.ع

 


٠٩:٢٨ - 1396/05/19    /    شماره : ٥٣٤٨٥    /    تعداد نمایش : ١٧٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: