صفحه اصلی > اخبار سايت 


  چاپ        ارسال به دوست

همایش یاوران نماز برگزار شد

همایش یاوران نماز توسط نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و با حضور امام جمعه همدان، دبیر ستاد اقامه نماز استان، مسئول دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، معاون فرهنگی دانشجویی، رئیس دانشکده داروسازی، مدیر روابط عمومی و جمعی از مسئولان دانشگاه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان، در این همایش حجت‌الاسلام والمسلمین طه محمدی، نماینده ولی فقیه در استان ضمن قدردانی از یاران نماز و کسانی که زمینه را برای برگزاری نماز فراهم می‌کنند، گفت: عده‌ای هستند که نماز را ضایع می‌کنند. این افراد شبیه مادری هستند که 9 ماه رنج بارداری را تحمل می‌کنند اما نوزاد مرده به دنیا می‌آورند. افرادی که با حقیقت نماز آشنا شده باشند، نماز را ناقص برپا نمی‌کنند.

وی در بیان اهمیت توجه و خضوع در حین نماز اظهار کرد: وقتی حضرت فاطمه (س) به نماز می‌ایستاد، ذات اقدس خداوند مباهات می‌کرد و به تمام عرش‌نشینان می‌فرمود: بنگرید که حبیبه من آنچنان در خضوع و خشوع است که بند از بند بدنش در حال جدا شدن است.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه زنده کردن نماز، به معنای زنده کردن همه چیز است، گفت: مطابق با حدیثی از ائمه اطهار هر کسی تمام عمرش یک رکعت نماز قبول شده داشته باشد، نزد خداوند متعال اهل نجات است.

در این همایش حجت‌الاسلام والمسلمین حسنی‌حلم، دبیر ستاد اقامه نماز استان نیز حدیثی تربیتی از حضرت زهرا (س) نقل کرد و گفت: هنگامی که حضرت فاطمه (س) بر پیامبر اکرم (ص) وارد می‌شد، پیامبر اسلام به او خوشامد می‌گفت و در مقابل او برمی‌خاست. دست دراز می‌کرد و دست فرزندش را می‌بوئید و می‌بوسید و او را در جایی که خود تکیه می‌زد، می‌نشاند.

وی ادامه داد: با توجه به این فرمایش رسول اکرم (ص) اگر می‌خواهیم فرزندانمان را در دامن خود نگه داریم باید به آن‌ها شخصیت بدهیم و آن‌ها را تکریم کنیم. در این صورت او از محبت و عاطفه اشباع شده و دلبسته یک محبت بی‌ارزش خیابانی نمی‌شوند. با این رفتار نه فقط فرزندانمان بلکه خود را بزرگ کرده‌ایم.

دبیر ستاد اقامه نماز استان تاکید کرد: نماز وسیله‌ای است که تربیت را محقق می‌کند و نگرش کلی امام راحل (ره) این بود که کارکرد نظام اسلامی تربیت انسان‌ها باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسنی‌حلم افزود: باید سیاست، صنعت، تجارت، فرهنگ، اقتصاد و ... در نظام اسلامی ما دست در دست یکدیگر بدهند تا انسان‌ها تربیت شوند و یکی از مهم‌ترین ابزارهای تربیت، نماز است.

وی با بیان این که امام خمینی (ره) در آخرین لحظات زندگی نیز در فکر نماز بود، تصریح کرد: آنچه شهدا را در دل اسلام جای داده است، توجه آن‌ها به نماز بود.

دبیر ستاد اقامه نماز در استان به جمله معروف شهید رجایی که «به نماز نگوئید کار دارم، به کار بگوئید وقت نماز است» اشاره و از مدیران تقاضا کرد که از برگزاری جلسات در وقت نماز خودداری کنند. چرا که در چنین جلساتی خیر و برکت وجود ندارد و گشایشی هم حاصل نمی‌شود.

او با تاکید بر اهمیت نقش الگوها در تربیت، انسان را فطرتا کمال‌طلب، حقیقت‌طلب و زیباپسند معرفی و بیان کرد: اگر ما عملکردی توام با زیبایی و کمال‌طلبی داشته باشیم، فرزندانمان نیز مسیر ما را در پیش خواهند گرفت.

وی معیشت سخت را نه فقط زندگی با مشکلات مالی، بلکه نداشتن آرامش روحی، نداشتن فرزندان سالم و سپری کردن یک سال بدون اقامه نماز دانست و گفت: از افرادی که به هر شکلی توانمند هستند تقاضامندم در امر اقامه نماز بکوشند و برای برپا داشتن نماز بسترسازی کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین افلاکیان، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه نیز خبر داد: امسال 47 وعده نماز در دانشگاه برگزار شده است، از این 47 وعده، 6 نماز صبح، 10 نماز مغرب و عشاء و 31 نماز ظهر و عصر برپا شده است که در این نمازهای جماعت، تعداد کثیری از اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان حضور داشته‌اند و باید گفت دانشگاه علوم پزشکی از دستگاه‌های شاخص در حوزه اقامه نماز در سطح استان محسوب می‌شود.

وی پائین‌ترین درجه جهنم را مختص افرادی دانست که نماز را ترک می‌کنند و ادامه داد: اگر کسی نماز را با توجه و حضور قلبی اقامه کند، نماز برای او پر پروازی می‌شود که او را از حضیض ذلت به اوج عزت می‎‌رساند. تمام اعمال عبادی انسان وابسته به نماز اوست و اگر فردی بسیار درست‌کار باشد اما نماز نخواند، نامه اعمال او پذیرفتنی نخواهد بود.

در پایان این مراسم از ائمه جماعات و رابطین دانشجویی برگزیده دانشگاه با اهدا هدایایی تجلیل شد. / م.قادری

 


١٤:٣٢ - 1396/11/30    /    شماره : ٦٤٩٤٠    /    تعداد نمایش : ٢٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: