صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار > مقالات 


  چاپ        ارسال به دوست

نقش روابط عمومي‌ها و مسئولیت‌‌های اجتماعی در تبلیغات با گريزي بر قوانين ماده 37 كالاهاي آسيب‌رسان به سلامت

از آنجا که تبليغات از جمله وظایف روابط عمومي است و مديريت تبليغات و رسانهاي كردن كالا و خدمات از اين مجرا به جامعه منتقل می‌شود، باید اقدامات در این زمینه، مسئولانه باشد.

در مطالعات تجربي، اثر تبليغات بر میزان مصرف ثابت شده است و در اين زمينه، ارتباط بين تماشاي تلويزيون، رژيم غذایي ناسالم و BMI بالا به اثبات رسیده است. مواردي كه ترجيحاً با تبليغات، افزايش میزان مصرف را نشان ميدهند شامل افزایش مصرف غذا‌هاي پركالري، شكر و چربي، مصرف اسنك‌ها از هر نوعي و افزايش تعداد دفعات غذا خوردن هستند؛ همچنین مصرف نمك بيش از حد نياز بدن، يكي ديگر از موارد مضر است كه در اثر تبليغات، میزان مصرف آن افزايش مييابد.

سطح توصيه شده برای مصرف نمك در كانادا 1.2 تا 1.5 گرم در روز است و اين در حالي است كه افراد بالغ در كانادا به طور متوسط 3.5 گرم در روز نمك مصرف مي‌كنند كه 77 درصد آن از غذا‌هاي آماده و تنها 11 درصد از مصرف نمك در زمان پخت غذاست. تحقیقات نشان می‌دهد یک مورد از هر 7 مورد مرگ و مير ناشي از سكته مغزي و يك مورد از هر 11 مورد سكته قليي با كاهش مصرف نمك تا 1.8 گرم در روز قابل پيشگيري است.

در تحقیق انجام شده در خصوص تأثير اعمال مالیات بر روي مصرف ديده شده است که اگر 10 درصد عوارض بر نوشيدني‌هاي شيرين اعمال شود حدود 12 درصد كاهش مصرف مشاهده می‌شود و با اعمال 17.5 درصد ماليات بر مواد شور، 5 تا 10 درصد كاهش نمك دريافتي ايجاد شده است.

در بررسي ديگري نشان داده شده است که اعمال مالیات بر روي كالا‌های مضر بر روي سلامت تأثير داشته است؛ از جمله اعمال مالیات 17.5 درصدي بر مواد غذایي داراي چربي اشباع شده؛ یک هزار و 800 تا دو هزار و 500 مورد مرگ ناشي از بيماريهاي قلبي _ عروقي را كاهش داده است.

بر اساس تحقیقات، اعمال مداخله افزايش يك درصدي عوارض به ازاي هر يك درصد افزايش چربي اشباع شده موجود در مواد غذایي، كاهش 2 تا 3 درصدی بيماريهاي كرونر قلب، كاهش 3 درصدي سكته مغزي و كاهش 5 درصدي سرطان معده را به دنبال داشته است.

سازمان جهاني بهداشت در خصوص تبليغات مواد غذایي توصیه‌های زیر را ارائه کرده است.

*محدوديت تبليغات مواد غذایي نا سالم با مقادير بالای چربي اشباع شده، اسيدهاي چرب ترانس، قند‌هاي ساده يا نمك براي كودكان به وسیله كنترل مواجهه و اعمال قدرت.

*محدوديت تبليغات تمام نوشيدنيها براي كودكان.

*محدوديت تبليغات تمام محصولات براي كودكان.

با توجه به موارد یاد شده آشنایي با مسئوليت‌هاي اجتماعي روابط عمومي به عنوان عضوي از جامعه مدني كه همواره دغدغه مشتريان، سازمان و ذينفعان داخل سازمان بويژه مديريت را در نظر دارد، بر آن شدیم تا به منظور انجام رسالت سازماني در قبال مسئوليتهاي اجتماعي و كنترل تبليغات كالاها و خدمات آسيب‌رسان، آشنایی بیشتری با ماده 37 ابلاغی از سوی معاونت بهداشت وزارت متبوع در مورد مسئولیت‌‌های اجتماعی روابط عمومي‌ها در تبلیغات، فهرست اقدامات و كالاهاي آسيبرسان به سلامت و داروهاي با احتمال سوء مصرف و چالش اصلی در برخورد با کالاهای آسیبرسان به سلامت داشته باشیم.

 

مسئولیت‌‌های اجتماعی روابط عمومي در تبلیغات

شرکت‌ها و مخاطبان بر این باور هستند که تبلیغ کنندگان باید احساسی عمیق‌تر نسبت به مسئولیت اجتماعی خود داشته باشند و قوانین اخلاقی مخصوص خود را با توجه به ارزش‌های جامعه توسعه دهند. برخی سوالات درباره مسئولیت اجتماعی در تبلیغات، پاسخ واضحی ندارد و به اعتقادات یک شرکت و مخاطبان آن وابسته است.

بسیاری از شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا به هر وسیله ممکن در قالب محدودیت‌های قانونی موجود برای مخاطبان جذاب به نظر برسند. برخی شرکت‌ها و آژانس‌های تبلیغاتی احساس می‌کنند که چنین رفتاری موجه و منطقی است. دیگر شرکت‌ها و مخاطبان بر این باورند که تبلیغ کنندگان باید احساسی عمیق‌تر نسبت به مسئولیت اجتماعی داشته و قوانین اخلاقی مخصوص به خود را با توجه به ارزش‌های جامعه توسعه دهند.

 

تأکید بر آثار بالقوه یک آگهی

شرکت‌ها نظرات مختلفی درباره مفهوم مسئولیت اجتماعی دارند و آنها را برای بیان آثار منفی محصولات خود برای مخاطبان به کار می‌برند. شرکت‌های سازنده سیگار آشکارا دوست ندارند که خطرات مصرف سیگار برای سلامت افراد را توضیح دهند. برخی آژانس‌های تبلیغاتی به این دلیل با چنین شرکت‌هایی کار نمی‌کنند؛ زیرا بر این باورند که از نظر اخلاقی قادر به تبلیغ یک محصول مضر نیستند. برخی دیگر احساس می‌کنند که ارائه اطلاعات مورد نیاز درباره عواقب زیان‌بار یک محصول برای سلامت افراد، کافی است. آنها باید در هر صورت متوجه این موضوع باشند که تصاویر و ایده‌ها در یک آگهی تبلیغاتی شاید مهم‌تر از اطلاعات ارزشمند پزشکی باشد و باعث شود تا برخی بینندگان، انتخاب‌های ناسالمی بکنند. هر آژانس یا شرکت تبلیغاتی باید استانداردهای اخلاقی مخصوص به خود را برای مقابله با چنین موقعیت‌هایی تعیین کند.

 حمایت از عوامل اجتماعی

بسیاری از شرکت‌ها در آگهی‌های خود حمایت از عوامل اجتماعی مانند محیط زیست را تبلیغ می‌کنند. این موضوع تا زمانی خوب است که آنها درباره نحوه یاریرسانی خود صادق باشند. به گفته کریس مور در کتاب "اخلاق در تبلیغات"، 80 درصد از آمریکایی‌ها بیشتر مایل به حمایت از شرکت‌هایی هستند که در پدیده‌ها و عوامل اجتماعی مشارکت می‌کنند. به هر حال، همکاری‌های این شرکت‌ها گاهی اوقات نتایج مشکوک و مبهمی دارد. یک تبلیغ کننده یک چهارم از میلیون‌ها دلار بودجه خود را به اعطای کمک‌های غذایی به مردم جنگ‌زده اختصاص می‌دهد و سپس چهار برابر آن مبلغ را برای تبلیغ رفتار خوب خود خرج می‌کند. این اقدام اجتماعی و بشردوستانه یک شرکت شاید در پرتو سرمایه‌گذاری کلان‌تر آن برای بیان اعمال خوب خود کمرنگ شود و مخاطبان آگاه از این واقعیت شاید احساس کنند که تصویر این شرکت از خود غیر قابل اعتماد است.

به تصویر کشیدن ارزش‌های خوب

در بسیاری از موارد، تبلیغات برای تسهیل نمایش رفتار مردم، مورد نیاز است. بیشتر وقت‌ها شبکه‌ها و موسسات انتشاراتی قوانینی را برای آگهی‌های تبلیغاتی خود بر می‌گزینند که محدودیت‌های بیشتری را نسبت به مقررات معمول تحمیل می‌کنند. واکنش‌های مخاطبان همچنین نقشی کلیدی در سانسور تبلیغاتی ایفا می‌کند و ممکن است فعالیت‌ها یا نگرش‌های خطرناکی را به تصویر بکشند. برای مثال، خشم عمومی به دنبال پخش آگهی‌هایی بروز می‌کند که کودکان را بدون نظارت در شرایطی خطرناک به تصویر بکشند. به علاوه، واحد نقد و بررسی تبلیغات برای کودکان به تبلیغاتی نیاز دارد که نظارتی مناسب بر روی بچه‌ها را نشان دهد.

ترویج مسئولیت‌های فردی

تبلیغ‌کنندگان باید نحوه ترویج مسئولیت‌های فردی اشخاص در قبال جامعه و محیط زیست را در نظر بگیرند. آگهی‌های تبلیغاتی آنها شاید ارتباط مستقیمی با این موضوع‌ها نداشته باشد؛ اما آنها باید مواظب باشند تا مردم را تشویق به انجام کارهایی مضر برای دیگران یا محیط زیست نکنند. چنین تبلیغاتی حتماً بسیاری از مخاطبان را آزار می‌دهد و به تصویر شرکت ضربه می‌زند و این در حالی است که به طور بالقوه مردم را به شرکت در قعالیت‌های مخرب تشویق می‌کند.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي بر اساس ماده 37 قانون برنامه پنجم توسعه، تبليغات دخانيات در تمام رسانه‌هاي ديداري، شنيداري و ديجيتال را به هر شكل عام و خاص ممنوع اعلام كرده است؛ همچنين بر اساس اين ابلاغ، تبليغات اقلام دارويي در تمام رسانه‌ها به جز نشريات تخصصي ويژه حرف پزشكي، ممنوع است و به منظور پيشگيري و مقابله با بيماري‌ها و عوارض خطرساز سلامت كه بيشترين هزينه اقتصادي و اجتماعي را به دنبال دارند؛ فهرست اقدامات و كالاهاي آسيب‌رسان به سلامت و داروهاي با احتمال سوء مصرف و در صد عوارض و مالیات براي اين كالاها در ابتداي هر سال توسط كارگروهي با مسئوليت وزارت متبوع با عضويت وزارت امور اقتصادي و دارايي، وزارت بازرگاني، وزارت رفاه و تأمين اجتماعي و صنايع و معادن و معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي تعيين و ابلاغ مي‌شود.

عناوين كامل اقدامات و كالاهاي آسيب‌رسان به سلامت و داروها با احتمال سوء مصرف مواد به شرح زير است.

 

فهرست اقدامات و كالاهاي آسيب رسان به سلامت و داروهاي با احتمال سوء مصرف

رديف

نام كالا يا اقدام

ارتباط با سلامتي

1

غلات حجيم شده

كمتر سالم

2

نوشابه‌هاي گازدار شامل انواع كولاها (اعم از معمولي و رژيمي)، نوشابه‌هاي گازدار طعم‌دار رنگي و بيرنگ و نوشابه‌هاي انرژي‌زا

كمتر سالم

3

انواع چيپس

كمتر سالم

4

انواع داروهاي فاقد مجوز ورود يا ساخت از وزارت بهداشت

آسيبرسان به سلامت و با احتمال سوء مصرف

5

خدمات سم پاشي فاقد مجوز وزارت بهداشت

آسيبرسان به سلامت

6

خدمات آرايشي (مانند برنزه كردن با دستگاه­هاي سولاريوم، خالكوبي، كاشت مو وناخن و امثال آن)

آسيب‌رسان به سلامت

7

خدمات مشاوره تغذيه مانند روش­هاي لاغري و چاقي، داروهاي لاغري و مكمل‌هاي چاقي، خدمات و اقدامات مداخلهاي به منظور افزايش قد و خدمات بدنسازي فاقد مجوز وزارت بهداشت

آسيب‌رسان به سلامت

8

استخرها و مراكز تفريحي آبي فاقد مجوز وزارت بهداشت

آسيب‌رسان به سلامت

9

خدمات و كالاهاي گندزدايي و ضدعفوني كننده آب و محيط فاقد مجوز وزارت بهداشت

آسيب‌رسان به سلامت

10

كالاها و يا اقداماتي كه مصرف يا انجام آنها نشاندهنده نمايش رفتارهاي پر خطر است (مانند مصرف فست فودها و فرآورده‌هاي غذايي صنعتي، استعمال دخانيات اعم از قليان و سيگار)

آسيب‌رسان به سلامت و با احتمال سوء مصرف

 

 

تهیه‌کننده: حسن صنايعي شعاع

كارشناس ماده 37 مركز بهداشت شهرستان همدان

 

منابع

دستورالعمل ماده 37 معاونت بهداشت وزارت متبوع

مسئولیت‌‌های اجتماعی روابط عمومي در تبلیغات – خبرگزاری شارا

پایگاه کاوشگران روابط عمومی

 

 

 

 


١٣:١٦ - 1395/04/12    /    شماره : ٣٤٤١٩    /    تعداد نمایش : ٦٢٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: