صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار > مقالات 


  چاپ        ارسال به دوست

در مقاله‌ای بررسی شد

نقاط حادثه‌خیز ترافیکی محورهای ارتباطی استان همدان در سال 1394

مجتبی دانشگری، دکتر حبیب معصومی و مهدی بیرامی‌جم در مقاله‌ای به بررسی نقاط حادثه‌خیز ترافیکی محورهای ارتباطی استان همدان در سال 1394 پرداخته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان، متن این مقاله به شرح زیر است.

 

بررسی نقاط حادثه‌خیز ترافیکی محورهای ارتباطی استان همدان در سال 1394

مجتبی دانشگری1، دکتر حبیب معصومی2، مهدی بیرامی جم3

1.       کارشناسی ارشد پرستاری، مرکز مدیریت مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان

2.       پزشک عمومی و MPH مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، رئیس مرکز مدیریت مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان

3.       دانشجوی دکتری سلامت در بلایا و فوریت‌ها، مرکز تحقیقات سلامت در بلایا و فوریت‌های دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی (نویسنده مسئول)

 

مقدمه: تصادفات رانندگی به دلیل فراوانی بالا، شدت زیاد و شانس درگیر شدن مستقیم تمام افراد جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است و در این بین، شناسایی نقاط حادثهخیز ترافیکی میتواند نقش قابل ملاحظهای در برنامهریزی‌ها برای پیشگیری و کاهش تصادفات و کاهش مرگ و میر داشته باشد. طبق تعریف، نقاط حادثهخیز بخشی از یک مسیر هستند که به دلیل برخی از فاکتورها و شرایط موجود، ظرفیت وجود خطر و تصادف در آنها وجود دارد. مطالعه حاضر با هدف بررسی و شناسایی نقاط حادثه‌‏خیز ترافیکی استان همدان در سال 1394 انجام شد.

روش مطالعه: در این مطالعه توصیفی – مقطعی، برای جمعآوری اطلاعات از فرمهای تکمیل شده حوادث ترافیکی مرکز مدیریت و فوریتهای پزشکی دانشگاه استفاده شد. به این منظور تمام فرم مأموریتهای تکمیل شده در سامانه ثبت مأموریتهای اورژانس 115 در سال 1394 بررسی شد.

نتایج: با توجه به نتایج مطالعه در مجموع 58 نقطه حادثهخیز در استان شناسایی شد که پرحادثهترین نقطه حادثه‌خیز با 53 مورد تصادف، نقطه "خروجی همدان به ساوه، بلوار فرودگاه" مشخص شد. علاوه بر این، نقاطی مانند محور همدان _ ساوه (جاده قدیم) حوالی پیچ زرق، دهدیوان با 33 مورد تصادف، محور کبودراهنگ _ فامنین، رو به روی نیروگاه برق شهید مفتح با 32 تصادف، محور همدان _ ملایر، پنج کیلومتر پس از روستای گنبد و محور رزن _ همدان در محدوده روستای جامیشلو _ کارخانه سیمان با 30 مورد تصادف و پیچ حاتم‌آباد (خط برگشت به همدان) با 27 مورد تصادف در ردههای بعدی قرار گرفتند؛ همچنین بر اساس نتایج مطالعه، مرگآورترین نقطه حادثهخیز، "محور رزن _ آوج محدوده گردنه گرمک" با 6 نفر فوتی مشخص شد.

بحث و نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه نشان میدهد که استان همدان دارای نقاط حادثهخیز و مسیرهای ارتباطی پر خطر ترافیکی است و جا دارد که مسئولان برای رفع این نقاط و کاهش تعداد حوادث رانندگی، برنامهریزیهای لازم را داشته باشند.

کلمات کلیدی: حوادث ترافیکی، نقاط حادثهخیز، تصادف.


٠٨:٢٢ - 1395/06/14    /    شماره : ٣٧٧٩٠    /    تعداد نمایش : ٥٧٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: