صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار > اخبار حوزه ریاست 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
   
  هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها گرامی باد
 

هفته اول آبان‌ماه هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها نامگذاری شده است.

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان، بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی کشور، تقریبا 80 درصد از موارد مرگ ناشی از مسمومیت در مردان و 20 درصد آن در زنان رخ می‌دهد.

عمدتاً مسمومیت‌های مردان با مواد خطرناک‌تر و با شدت بیشتری بروز می‌کند اما تفکیک جنسیتی بیماران مسمومی که به بیمارستان‌های مرجع مسمومیت‌ها مراجعه می‌کنند، از الگوی مشابهی در کل کشور تبعیت نمی‌کند چراکه در این بیمارستان‌ها 54 درصد از مراجعه‌کنندگان مرد و 46 درصد زن هستند درحالیکه مرگ ناشی از مسمومیت در مردان بسیار بیشتر است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اظهار کرد: از نظر پراکندگی سنی، عمدتا مسمومین مراجعه کننده به بیمارستان ها، یعنی 88 درصد از مسمومین، بزرگسال و 12 درصد کودکان زیر ۱۲ سال بوده اند. همچنین در سال گذشته 59 دانشگاه علوم پزشکی در سراسر کشور مسمومیت‌ها را با تفکیک عامل مسمومیت زا گزارش کرده اند که این عوامل شامل مسمومیت غذایی، مسمومیت دارویی، گزش جاندار سمی، سموم و مواد شیمیایی، منوکسید کربن، مواد اعتیادآور مخدر و محرک، قارچ و گیاهان سمی بوده است.

دکتر جهان‌پور خاطرنشان کرد: در سال گذشته از 155520 مورد مسمومیت مراجعه شده به بیمارستانها، بیشترین مسمومیت به ترتیب مربوط به دارو، سموم و مواد شیمیایی، ترکیبات اعتیاد آور، گزیدگی، الکل و غذا بوده است.

به گفته دکتر جهانپور در بررسی های به عمل آمده بر اساس آمار ارسالی 52 دانشگاه کشور(که آمار مسمومیت دارویی را به تفکیک ارائه کرده بودند)، در سال گذشته از بین 58508 مورد مسمومیت با انواع داروها، اصلی ترین عامل مسمومیت دارویی با اختلاف زیاد، مربوط به داروهای دسته بنزودیازپین ها بوده و داروهای مسکن غیر مخدر و سپس داروهای ضدافسردگی و آنتی سایکوتیک در رتبه بعدی قرار می گیرند البته مسمومیت با دیگوکسین و داروهای قلبی، آنتی بیوتیک‌ها، داروهای کورتون و کنتراسپتیوها(داروهای ضد بارداری) شیوع کمتری دارند.

وی تصریح کرد: باید توجه داشت که در دسته بندی دارویی، داروهایی که در دسته مخدر قرار دارند عملا در بخش مواد مخدر و محرک طبقه بندی شده اند و متاسفانه ترامادول و متادون در این دسته، عامل اصلی مسمومیت هستند. در نتیجه می توان نتیجه گرفت مسمومیت دارویی در حال حاضر، شایع ترین عامل مراجعه مسمومیت به بیمارستان ها است از سوی دیگر متاسفانه مشاهده می شود کماکان به دلیل عدم ثبت صحیح دسته دارویی یا اطلاعات مشکوک، بخش عمده ای از مسمومیت های دارویی در دسته سایر و نامشخص دسته بندی شده است که دقت بیشتر در ثبت و استخراج آمار در بیمارستان ها را طلب می کند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اضافه کرد: از نظر تعداد مسمومیت های دارویی مراجعه شده به بیمارستان ها، دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی و غربی و مشهد بیشترین مراجعات را با 3 تا 6 هزار مورد، به خود اختصاص داده اند اما درصد و سهم مسمومیت ناشی از دارو نسبت به کل مسمومیت‌ها در دانشگاه‌های اردبیل، مازندران، آبادان، یاسوج و شیراز (حدود 60 درصد) بالاترین میزان را داشته است.

وی از مرگ خاموش ناشی از مسمومیت با گاز منوکسید کربن به عنوان یکی از مسمومیت های تهدیدکننده حیات یاد کرد و گفت: بالاترین درصد و سهم مسمومیت ناشی از منوکسید کربن نسبت به کل مسمومیت ها، مربوط به حوزه دانشگاه‌های علوم پزشکی شاهرود، مراغه، یاسوج، زاهدان، بیرجند، خمین و بجنورد بوده اما تعداد مراجعین مربوط به این نوع مسمومیت در دانشگاه‌های علوم پزشکی ارومیه، یاسوج، اردبیل و زاهدان بالا بوده است.

دکتر جهانپور بیان داشت: در بررسی های به عمل آمده بر اساس آمار ارسالی 56 دانشگاه علوم پزشکی، در سال گذشته و نیمه اول امسال، اصلی ترین عامل مسمومیت با مواد مخدر و محرک، با اختلاف زیاد از دیگر عوامل مربوط به داروهای متادون و ترامادول بوده و تریاک، شیشه، مرفین، هروئین و حشیش در رده‌های بعدی قرار دارند./ع

 

 

 
٩٩٢٥٢        شنبه ٤ آبان ١٣٩٨       ١١:٣٠ 687
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: