صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار > اخبار حوزه ریاست 


  چاپ        ارسال به دوست

با تدریس قائم مقام انجمن علمی آموزش و توسعه منابع انسانی ایران صورت گرفت

آشنایی مدیران دانشگاه با سه مفهوم کلیدی موبینگ، کوچینگ و منتورینگ

دوره کوچینگ و منتورینگ توسط مدیریت تحول اداری با حضور دکتر طباطبایی قائم مقام انجمن علمی آموزش و توسعه منابع انسانی ایران به منظور توانمندسازی مدیران ارشد و میانی دانشگاه در سالن کنفرانس مرکز همایش‌‎های دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد.
به گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه در این جلسه از کوچینگ به عنوان تکنیک، روش و هنر مورد نیاز مدیران و رهبران بزرگ سازمانی یاد کرد و گفت: سازمان باید رضایت شغلی و انگیزه کارکنان و مدیران را بهبود دهد و بر توسعه ارتباطات شغلی متمرکز است.
دکتر فریبرز نیاستی ابراز امیدواری کرد که با بهره‌گیری از صحبت‌های دکتر طباطبایی در جایگاهی که قرار داریم‌ منشأ اثر بوده و به پیشبرد امور کمک شود.
وی با اشاره به جدید بودن مفهوم کوچینگ و ابعاد متعدد آن از مباحث کاربردی و ارزشمند مطرح شده در جلسه قدردانی کرد و گفت: برای بهبود مدیریت سازمانی و بهبود فضای کار نیازمند شناخت بیشتر است.
مدرس کارگاه و قائم مقام انجمن علمی آموزش و توسعه منابع انسانی ایران با بهره‌گیری از تکنیک بارش افکار حضار را به ارائه تعاریفی از کوچینگ فراخواند و تصریح کرد: کوچینگ معلمی، مربی بودن، هدایت‌گری و رهبری نیست بلکه برانگیختن هر فرد در درون خود با بهره‌گیری از تکنیک‌های لازم ازجمله سئوالات قدرتمندانه، غیرمستقیم و الهام‌بخش دانست.
دکتر طباطبایی با بیان اینکه در کوچینگ اگر احساس کردید قضاوت، ارزیابی، ارزشیابی و کنترل می‌کنید در آن زمان کوچینگ نمی‌کنید، در خصوص درمان به روش کوچینگ گفت: در درمان‌گری به گذشته فرد رفته اما در کوچینگ به گذشته فرد نمی‌روید و با برانگیختن و اشتیاق کاشتن در دل فرد، او را به جواب برای خود هدایت می‌کنید.
وی افزود: باید از طریق سئوال فرد را متوجه موضوع کرد و توضیح در مورد موضوع را خواستار شد و الهام‌بخش صحبت‌های وی بود.
قائم مقام انجمن علمی آموزش و توسعه منابع انسانی ایران یادآور شد که رهبر خوب توانایی کوچینگ خوبی را دارد اما یک کوچ ممکن است رهبر خوبی نباشد همچنین کوچ با بهره‌گیری از اطلاعات محدود هم می‌تواند کوچینگ را انجام دهد.
وی کوچینگ را شامل ایجاد اعتماد به نفس بالاتر، توانایی گشادگی بیشتر در کسب و کار و مهارت‌ها تسهیل‌گری و برانگیختگی فرد دانست و صلاحیت‌های کوچینگ از دیدگاه فدراسیون بین‌المللی ‌کوچینگ را شامل ایجاد یک رابطه با کمک‌ یکدیگر، ایجاد اعضا و صمیمیت بین کوچ و کوچی و حضور ذهن کوچی و اهمیت دادن به ثبات درونی عنوان کرد.
دکتر طباطبایی با اشاره به اینکه کوچینگ به معنی حضور در طریق خویشتن گنج حضور فرد را در خود آفریدن و خود در آینه خویشتن، بیان داشت: کنجکاو بودن نه دانای کل بودن و شدن، برانگیختن نه مجبور کردن، نظم دادن و نظم داشتن، آزادی دادن و نه آزادی فروختن، حمایت ‌زدن هوشمندانه نه کنترلی، آزاد گذاشتن آدمها برای عمل کردن و نه در منگنه قرار دادن برای انجام کار.
وی با تاکید بر اینکه یک رهبر خوب حتما از تکنیک کوچینگ استفاده می‌کند، اظهار کرد: همه افرادیکه کاریزما برخوردار هستند از کوچینگ استفاده کردند.
مدرس کارگاه با طرح این سئوال که چگونه از کوچینگ برای رفع مشکلات و توسعه فردی بهره ببریم با بیان مثالهایی به توضیح این مطلب پرداخت.
وی با اشاره به سه مفهوم کلیدی کمتر شناخته شده در سازمانهای ایرانی شامل موبینگ، کوچینگ و منتورینگ گفت: هر چه سازمان‌ها با مفاهیم کوچینگ و منتورینگ در عمل آشنا می‌شوند موبینگ جنگ روانی در سازمان‌ها کمتر می‌شود.

 


١٣:٥١ - شنبه ١٨ آبان ١٣٩٨    /    شماره : ٩٩٥٥٨    /    تعداد نمایش : ٢٨٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: