صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار > اخبار حوزه ریاست 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
   رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا:
  ورود توانبخشی به خانواده، ضرورت است
 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا با تأکید بر لزوم آموزش توانبخشی در خانواده‌ها گفت: ورود توانبخشی به خانواده ضرورت است که غفلت از آن ما را به وقت نیاز زمینگیر خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان، دکتر رشید حیدری مقدم در چهارمین همایش توانبخشی عصبی ابن‌سینا (سکته مغزی و ام اس) با بیان اینکه امید است نتایج این همایش‌ها بتواند در سطح بین‌المللی بروز و ظهور داشته باشد اظهار داشت: باید این واقعیت را بپذیریم که از جمعیت جوان دهه 60 عبور کرده‌ایم و در سال 2030 با جمعیت ۳۰ درصدی سالمند در جامعه روبرو هستیم و اگر توانبخشی نتواند پاسخگوی نیازهای این دوران باشد با چالش‌های جدی مواجه خواهیم بود.

وی تشریح کرد: هرچه سن جمعیت بالاتر رود نیاز استراتژیک به توانبخشی و ابعاد مختلف آن افزایش خواهد داشت و چنانچه به این مهم توجه نداشته باشیم بخش عمده کیفیت زندگی افراد به ویژه نیازمندان به خدمات توانبخشی از دست می رود و ما باید از این همایش‌ها برای برنامه‌ریزی در حوزه دغدغه‌های کشور و یا حداقل استان بهره‌مند شویم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا متذکر شد: کشورهای اروپایی آموزش ورزش‌های خانگی را توصیه و آغاز کرده‌اند زیرا معتقدند اگر فرد بتواند خود را مدیریت کند بخش مهمی از مشکلات رفع می شود ما نیز اگر توانبخشی را به داخل خانواده نبریم زمینگیر خواهیم شد پس باید آموزش در این زمینه را آغاز کنیم.

وی خاطرنشان کرد: فضای مجازی یکی از پتانسیل های مهمی است که از آن بهره‌مند هستیم و می‌توانیم در رفع مشکلات بسیاری از  این ظرفیت استفاده کنیم چراکه تا سال 2030 سراسر زندگی ما با این فضا عجین خواهد بود و اغلب کارها تحت وب پیش خواهد رفت و حتی حدود 70 درصد مشاغل فعلی از بین می‌رود.

دکتر حیدری‌مقدم بر لزوم بروز رسانی توانبخشی منطبق با علم دنیا و توجه به نیازهای اصلی این حوزه تأکید کرد و گفت: مورد توجه قرار دادن نیازهای جمعیتی در حوزه توانبخشی و بهره‌مندی از ظرفیت فضای مجازی، دو موضوع مهمی است که بنده خواهان توجه به آن هستم.

وی دغدغه‌های افزایش وزن، چاقی، بی‌تحرکی و سبک زندگی نادرست را مشکلات حوزه سلامت در عصر حاضر برشمرد و اظهار کرد: متاسفانه برنامه مشخصی برای سلامت جامعه وجود ندارد و این از جمله معضلات عمده ما در سالهای آتی خواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا بیان کرد: در یک آزمایش استانی مشخص شد 70 درصد فرزندان حتی قادر به درست دویدن نیستند و این به دلیل عدم توجه به مسائل آموزشی سلامت در خانواده است زیرا اغلب گمان می‌کنیم فرزندان ما فقط نیازمند مسائل مالی هستند در حالی‌که نیاز به وجود پدر و مادر و حفط تعاملات خانوادگی و اجتماعی بیشترین نیاز فرزندان ماست.

**تغییر سبک زندگی لازمه جلوگیری از ابتلا به ام اس و سکته

دکتر امیر رحمانی رسا، دبیر علمی چهارمین  همایش توانبخشی عصبی ابن سینا نیز در این همایش با بیان اینکه توانبخشی روشی آهسته و زمانبر در درمان افراد است اظهار داشت: هر 5 دقیقه یک نفر در ایران سکته می کند و و از هر 5 نفر که سکته می کند یک نفر نیازمند دریافت خدمات توانبخشی است.

وی یکی از مهم ترین عوامل بروز سکته و ام اس را سبک زندگی نامناسب برشمرد و عنوان کرد: سبک زندگی ما نیاز مند تغییرات جدی است تا این آمار در حوزه ابتلا به ام اس و سکته کاهش یابد.

دبیر علمی همایش توانبخشی عصبی ادامه داد: در دنیا از هر 4 نفر یک نفر در معرض ابتلا به ام اس قرار دارد و در کشور ما قریب به 72 هزار بیمار مبتلا به ام اس وجود دارد که بیش از 1800 نفر از این افراد در استان همدان هستند.

وی افزود: این همایش چهارمین دوره خود را آغاز کرده و طی دو روز قریب به 50 سخنرانی از اساتید اروتز پروتز و مغز و اعصاب داریم که تلاش می کنیم راهکارها و محتوای برنامه ریزی های مهم در این مقوله ارائه شود.

 
٩٩٦٥٢        سه شنبه ٢١ آبان ١٣٩٨       ١١:٠٥ 1011
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: