صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار > اخبار شبکه ها 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
   واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای مرکز بهداشت شهرستان همدان اعلام کرد
  محتوای آموزشی قلب سالم
 

 محتوای آموزشی قلب سالم واحد پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت شهرستان همدان اعلام شد.

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان به نقل از روابط عمومی مرکز بهداشت شهرستان همدان، امروزه بیماری‌هایی که رابطه اجتناب‌ناپذیر و اثبات شده ای با شیوه زندگی و صنعتی شدن دارند از مهم ترین عوامل مرگ و میر به شمار می روند. از‌جمله این بیماریها بیماری‌های قلبی عروقی هستند که ارتباط مستقیمی با سبک زندگی فرد دارند.

اهمیت بیماری:

 سالانه 17.9 میلیون نفر در دنیا به دلیل بیماری‌های قلبی جان خود را از دست می دهند. در کشور ما نیز بیماری قلبی و عروقی اولین علت مرگ و میر است که بر اساس آمار بیش از 39 درصد کل علل مرگها به خصوص در جوانان را شامل می‌شود و در شهرستان همدان علل حدود 40 درصد مرگهای اتفاق افتاده در سال 97 می‌باشد.

علل بروز بیماری:

رسوب تدریجی کلسترول و سایر چربی ها در داخل سرخرگ‌ها باعث ایجاد پلاکهایی در جدار این عروق می‌شود که منجر به تنگ و سفت و سخت شدن دیواره رگها خواهد شد. به این حالت تصلب شرایین یا آترواسکلروز گفته می‌شود. با گذشت زمان، افزایش رسوب چربی می تواند به علت تنگ و باریک شدن شریان‌ها مانع خون‌رسانی کافی به بافتها به خصوص بافت قلب شود و به دنبال این شرایط عوارضی همچون سکته قلبی اتفاق می‌افتد.

عوامل خطر:

رفتارها یا وضعیت‌هایی هستند که احتمال ابتلای به یک بیماری را افزایش می دهند. عوامل خطر در بیماریهای قلبی در دو گروه هستند:

1.  عوامل خطر ارثی یا ژنتیکی (برگشت ناپذیر):

فرد با آنها به دنیا می آید و قابل تغییر نیستند اما میتوان با تغییر شیوه زندگی و مراقبتهای بهداشتی از میزان تاثیر این عوامل کم کرد.

این عوامل عبارتند از:

1. افرادی که دارای سابقه خانوادگی هستند به ویژه وجود سابقه سکته قلی در پدر یا برادر قبل از سن 55سالگی و یا مادر یا خواهر قبل از 65 سالگی(بیماری قلبی زودرس)

2. افرادی که حداقل یکی از اعضای درجه یک خانواده (پدر ،مادر،خواهر ،برادر) مبتلا به بیماری قلبی و فشار خون هستند.

3. افرادی که حداقل یکی از اعضای درجه یک خانواده ایشان مبتلا به دیابت نوع 2 می‌باشند.

4. افرادی که حداقل یکی از اعضای درجه یک خانواده آنها اختلالات چربی شامل کلسترول وLDL بالا و HDL پایین دارند.

5. سالمندان 60 سال و بالاتر

6. زنان بعد از سن یائسگی

2.  عوامل خطراکتسابی (برگشت پذیر):

این عوامل به نوع فعالیت‌ها و رفتارهایی که در زندگی انتخاب می کنیم و انجام می دهیم بستگی دارند و با تغییر شیوه زندگی و مراقبت پزشکی این عوامل قابل حذف یا کنترل هستند. افراد در معرض خطر عوامل قابل اصلاح عبارتند از:

  مصرف کنندگان دخانیات

  افراد چاق و دارای اضافه وزن

  مبتلایان به فشارخون بالا و دیابت

 مردان با HDL کمتراز 40و زنان با HDL کمتراز50 میلی گرم در دسی لیتر (بدون سابقه بیماری در افراد درجه یک خانواده)

 افرادی که LDL بالا دارند.

  افراد تحت فشارهای روانی و استرس.

   افراد با فعالیت ناکافی و تغذیه نا مناسب.

در صورت وجود بیش از یک عامل خطر در فرد اثرات نامطلوب آنها تشدید می شود. بنابراین با مشاهده یک یا چند مورد از این عوامل ، مراجعه به پزشک و کنترل آنها ضروری است تا به این ترتیب از بروز سکته قلبی جلوگیری شود.

اقدامات مناسب جهت پیشگیری و بهبود روند درمان :

 رژیم غذایی مناسب: رژیم مناسب با قابلیت تامین همه ی نیازهای تغذیه ای فرد و در عین حال کم کالری

 ورزش و فعالیت بدنی: حداقل 30دقیقه پیاده روی در روز (ورزش به تنهایی در شش ماه اول نمی تواند موجب کاهش وزن شود و برای کاهش وزن ،کاهش دریافت کالری هم لازم است).

  ترک استعمال یا حداقل کاهش مصرف دخانیات .

  کنترل استرس ها و فشارهای روانی .

  کنترل بیماری های زمینه ای دیابت و فشار خون بالا .

اقدامات انجام شده :

با توجه به تاکید سازمان بهداشت جهانی و برنامه ریزی های مدون وزارت بهداشت مبنی بر پیشگیری از بیماریهای قلبی، کلیه افراد بالای 30 سال در جمعیت شهری و روستایی هر ساله با برنامه خطر‌سنجی سکته های قلبی و مغزی که در مراکز جامع خدمات سلامت شهری و روستایی انجام می شود مورد بررسی قرار می گیرند و بر اساس نتایج به دست آمده، اقدامات لازم از جمله مشاوره تغذیه، مشاوره روان و پیگیری وضعیت اختلال چربی و قند خون به عمل می آید.

وضعیت خطر سنجی در شهرستان همدان:

از ابتدای سال 98 حدود 10 درصد جمعیت بالای 30سال شهرستان همدان از نظر خطر سکته های قلبی مورد بررسی قرار گرفته اند که در حدود 2.2 درصد از این جمعیت در معرض خطر بالای بیماریهای قلبی بوده و تحت مراقبت و پیگیری قرار گرفتند.

 

 

 

 
٩٨٦١٨        چهارشنبه ١٠ مهر ١٣٩٨       ١٠:٠٧ 941
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: