پنج شنبه ٠٩ بهمن
ارتباط با ما
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 638674
 بازدید امروز : 13717
 کل بازدید : 25621869
 بازدیدکنندگان آنلاين : 15
 زمان بازدید : 0.9121
صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار > اخبار سلامت  


 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
   به مناسبت هفته سلامت در گفتگو با متخصص قلب و عروق بيمارستان اكباتان بررسي شد؛
  تپش‌هايي كه صداي زندگيست
 

بیماری‌های قلبی عروقی در حال تبدیل شدن به اصلی ترین عامل مرگ و میر و ناتوانی بشر در اغلب کشورهای جهان هستند این بیماری‌ها در حال حاضر جزو سه علت اول مرگ و میر و ناتوانی انسان در سراسر دنیا هستند .

 در گذشته بیماری‌های عفونی و واگیر عامل عمده مرگ و میرهای بشر بودند، امّا امروزه بیماری‌های غیرواگیر تبدیل به عوامل خطرناکتر شده اند.

 اگرچه خطرات ناشی از بیماریهای مسری بدلیل ماهیت واگیری آن‌ها فوری و آنی‌تر است امّا عوارض ناشی از بیماریهای مزمن مثل بیماری‌های قلبی عروقی ماندگارتر، پرهزینه‌تر و ناتوان‌کننده‌تر هستند.

هرچند بعضی از عوامل ایجاد و پیدایش بیماری‌های قلبی عروقی مثل سن غیر قابل مداخله هستند ، امّا روش‌هایی برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی وجود دارد، با بکار بستن این روش‌ها و شیوه‌ها می‌توان از ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی پیشگیری کرد و یا حداقل بروز آن‌ها را به تأخیر انداخت.

به منظور كسب اطلاعات بيشتر با دكتر فرناز فريبا گفتگو كرديم. 

دكتر فرناز فريبا متخصص قلب و عروق مركز آموزشي درماني اكباتان مي‌گويد:‌ بيماري‌هاي قلبي و عروقي شايع ترين علت مرگ و مير در ايران است كه  شامل طيف وسيعي از بيماري‌هاي قلبي از‌جمله گرفتگي عروق قلب، آنژين صدري پايدار و ناپايدار، MI (سكته حاد قلبي) و ... را شامل مي‌شود.

وي با بيان اينكه اكثر مراجعين اورژانس و كلينيك بيماراني هستند كه با دردهاي قلبي مراجعه مي‌كنند، گفت:‌ بسياري از درد‌هاي قلبي علت كرونري آترواسكروزيس ندارد خيلي‌ها درد‌هاي غير‌قلبي هستند اما چون در قفسه سينه و در سمت چپ بدن احساس مي‌شوند افراد را به اورژانس و كلينيك‌هاي قلب مي‌كشانند.

اين پزشك متخصص افزود: هنر پزشك جداكردن بيماري‌هاي داراي منشأ قلبي است تا بر اساس خطرناك بودن يا ريسك در مقاطع مورد نياز بررسي و در صورت نياز بستري شوند.

وي در پاسخ به سئوالي در خصوص چگونگي تشخيص درد‌هاي قلبي از درد معده، مهمترين هنر پزشكان را تشخيص درد‌هاي قلبي از درد‌هاي غير قلبي دانست و گفت: درد‌هاي قلبي به صورت درد‌هاي پشت جناغ سينه است خيلي وقت‌ها افراد درد‌هاي قلبي را با درد‌هاي گوارشي اشتباه مي‌گيرند و بسياري از مرگ و مير‌ها در خانه‌ها به خاطر تأخير در مراجعه است.

دكتر فريبا افزود: مهمترين راه تشخيص بيمار قلبي شرح حال ارائه شده توسط بيمار است و خيلي از موارد درد به صورت احساس فشار و سنگيني در قفسه سينه است، محل درد مشخص نيست و معمولاً در پشت جناغ  سينه است كه مي‌تواند به دست چپ، بازو و يا حتي تا زير گلو كشيده شود.

وي ادامه داد: درد‌هاي نقطه‌اي كه در محل دردناك است و با تغيير وضعيت بدن ايجاد مي‌شود، درد قلبي نيستند.

متخصص قلب و عروق مركز آموزشي درماني اكباتان در پاسخ به سئوالي در مورد اينكه آيا درد دست راست به عنوان نشانه حمله قلبي است، گفت: درد دست راست به تنهايي بسيار نادر است اما معمولاً درد قلبي مي‌تواند به سمت راست هم انتشار پيدا كند ولي درد دست راست نشاندهنده مشكل قلبي نيست مگر در موارد نادري كه قلب سمت راست قرار مي‌گيرد.

وي درد قفسه سينه را نخستين و شايع ترين علامت سكته قلبي خواند و افزود: اين درد سه تا پنج دقيقه و در مواردي تا 10 دقيقه طول مي‌كشد و ممكن است همراه با تهوع و استفراغ باشد، به گونه‌اي كه شخص تاكنون آن را تجربه نكرده است.

اين علائم در افراد پير و ديابتي به خاطر اختلالات حسي ممكن است به صورت تنگي نفس باشد و يا افراد فقط به صورت تعريق مراجعه كنند.

دكتر فريبا با اشاره به روش‌هايي كه افراد در هنگام عارضه قلبي مي‌توانند به خود كمك كنند، گفت: وقتي فرد علامت‌هاي سكته قلبي را دارد بايد سريع به پزشك مراجعه كند و از يك عدد قرص‌ زير زباني استفاده كند و در صورت بهبود پيدا نكردن بعد از 5 دقيقه يك قرص ديگر استفاده كند.

وي مصرف سه قرص زيرزباني را مجاز دانست و گفت: بيمار در صورت در اختيار داشتن آسپيرين مي‌تواند يك قرص بجود و به بيمارستان مراجعه كند و اقدامات بعدي توسط همكاران اورژانس و سپس در بيمارستان انجام شود.

مصرف آسپيرين براي افراد بدون عامل خطر توصيه نمي‌شود

اين متخصص افزود: مصرف آسپيرين براي افراد نرمال كه هيچ عامل خطري ندارند، توصيه نمي‌شود ولي مردان بالاي 40 تا 45 سال و خانم‌هاي بالاي 50 تا 55 سال مي‌توانند به صورت پيشگيري اوليه از آسپيرين‌هاي روكش‌دار استفاده كنند.

اگر بيماري‌‌هاي زمينه‌اي مثل ديابت، هايبرتنشن و سابقه مشكلات قلبي در خانواده و اختلال چربي داشته باشند استفاده از آسپيرين زودتر توصيه مي‌شود.

آسپيرين در برخي افراد عوارض جانبي همچون اختلال پلاكتي و يا خونريزي زير پوستي ايجاد مي‌كند ولي اين دارو به عنوان پيشگيري اوليه توصيه مي‌شود.

وي اظهار داشت: علائم فيزيكي كه در معاينه اوليه مشخص‌كننده بيمار قلبي باشد بسيار كم است به طور مثال وجود رگه‌هاي چربي در مواردي كه افراد چربي بالا دارند و يا تيرگي قرنيه براي كساني كه كلسترول بالا دارند تعداد زيادي از افراد را شامل نمي‌شوند.

بيماري‌هاي كرونري قلبي را از مشخصات ظاهري مانند تيرگي ناخن و ورم پا نمي‌توان تشخيص داد اما در بيماري‌هاي مادر زادي كه كمبود اكسيژن داشته باشند يا بيماري‌هاي نارسايي قلبي باشند ممكن است نوك انگشتان سياه شود و يا تغييراتي به اسم كلابينگ در آن‌ها به وجود آيد.

دكتر فريبا يادآور شد: تعداد افرادي كه به بيماري دريچه قلبي دچار مي‌شوند با توجه پيشگيري‌هاي انجام شده در دوران كودكي كاهش يافته است.

وي با بيان اينكه سن بيماري‌هاي قلبي كرونري در جامعه پايين است، گفت: در گذشته بيماران جوان را خيلي كم در CCU ديده مي‌شوند ولي امروزه به صورت روتين افرادي كه دچار سكته و گرفتگي رگ مي‌شوند، ديده مي‌شوند.

به طور معمول به آقايان بالاي 40 سال و خانم‌هاي بالاي 50 سال اگر عامل خطر نداشته باشند از سيگار استفاده نكنند، ديابت نداشته باشند مي‌توان توصيه كرد تست غربالگري را انجام دهند.

متخصص قلب و عروق بيمارستان اكباتان با اشاره به اينكه ماهانه حدود 5 فرد 30 تا 35 سال MI مي‌كنند، گفت: علت اين موضوع مصرف غذا‌هاي ناسالم و نامناسب از‌جمله چربي‌هاي اشباع با منشأ‌هاي حيواني و بي‌ارزش در جامعه است غذا‌هاي ناسالم و فست فود‌ها و استفاده از سيگار و مواد محركي كه باعث اسپاسم عروق كرونر مي‌شود.

وي در خصوص تست ورزش گفت: تست ورزش يكي از روش‌هاي مناسب غربالگري به خصوص براي آقايان است كه قابليت توانايي حركت را داشته باشند.

با افزايش سرعت و شيب دستگاه تردميل شخص بايد اين توانايي را داشته باشد كه ضربان قلب فرد تا آن حد كه مي‌خواهيم بالا رود، به تدريج سرعت و شيب دستگاه‌ها افزايش پيدا مي‌كند، هم‌زمان نيز نوار قلب از بيمار گرفته مي‌شود و فشار خون بيمار نيز سنجيده مي‌شود.

دكتر فريبا ادامه داد: از بيمار خواسته مي‌شود در صورت بروز هر گونه علامت درد سينه اطلاع دهد، هر گونه تغييري كه در نوار قلب، افزايش و يا كاهش فشار خون، درد قفسه سينه باعث مثبت شدن تست ورزش بيمار است.

وي با بيان اينكه روش‌ تست ورزش براي افرادي كه قابليت حركت ندارند و يا نمي‌توانند خيلي خوب حركت كنند مناسب و كمك‌كننده نيست، گفت:‌ تست ورزش به خصوص در خانم‌ها شايد مقداري حساسيت كمتري داشته باشد و از روش‌هاي غير‌تهاجمي همچون اكوكارديوگرافي، استرس‌اكو، ميو كارديال برفيوزن اسكن استفاده مي‌شود.

اين متخصص قلب و عروق سي تي آنژيوگرافي كرونري را از روش‌هاي جديد دانست و گفت: اين روش هم‌اكنون در استان وجود ندارد و روش مناسب تشخيصي محسوب مي‌شود كه روش غير تهاجمي به حساب مي‌آيد.

اين روش هم‌اكنون به خاطر موقعيت بيمارستان اكباتان و لزوم جابجايي دستگاه در اين مركز آموزشي درماني استفاده نمي‌شود اما با راه‌اندازي بخش‌هاي جديد اين موضوع محقق مي‌شود.

در حال حاضر آنژيوگرافي عروق كرونر به عنوان روش استاندارد و نهايي تشخيص گرفتگي عروق قلب است كه در بيمارستان اكباتان هر روزه انجام مي‌شود.

وي با اشاره به مراجعه بيماران قلبي استان‌هاي مجاور به استان همدان گفت: در حال حاضر در بخش قلب همدان فلوشيپ‌ اينترونشن، الكتروفيزلوژيست و اكوكارديوگرافيست‌هاي كارآمدي در استان وجود دارد كه شايد در استان‌هاي مجاور چنين نيرو‌هايي كارآمدي موجود نباشد.

دكتر فريبا در پاسخ به سئوالي در مورد نگراني افراد براي انجام اسكن گفت: منع به كارگيري روش تشخيصي اسكن به خاطر وجود مواد راديواكتيو است زيرا ممكن است اين مواد 24 تا 48 ساعت در خون افراد باقي بماند و به محيط اطراف سرايت كند به همين دليل افراد استفاده كننده از روش اسكن بايد تا 48 ساعت به كودكان نزديك نشوند.

وي سود روش اسكن را بيشتر از عوارض آن دانست و گفت: روش اسكن درماني نيست اما از نظر تشخيصي مهم است.

اين پزشك با اشاره به اينكه روش تشخيصي اسكن در تمام مراجع قلب دنيا وجود دارد، تصريح كرد: قبل از به كارگيري روش تهاجمي براي بيماران مشكوك به وجود كرونري بايد وجود اين بيماري قطعي شود كه اين موضوع بيشتر براي خانم‌هاي مسن درخواست مي‌شود.

وي افزود: در مركز آموزشي درماني اكباتان موارد نيازمند به اسكن انتخاب مي‌‌شوند در اين مركز مواردي كه نياز است انتخاب مي‌شوند همچنين آنژيوگرافي روش ديگري است كه نهايتاً تكليف بيمار را مشخص مي‌كند.

دكتر فريبا در خصوص راه‌اندازي بيمارستان فرشچيان به عنوان يكي از نياز‌هاي اساسي بخش قلب گفت: با توجه به گرفتن رزيدنت‌هاي قلب فضا‌هاي موجود مناسب نيست زيرا هم‌اكنون ماهانه 16 تا 24 رزيدنت در مركز آموزشي درماني اكباتان وجود دارد و با شرايط كنوني ارائه خدمات مناسب به بيماران مشكل است.

وي با اشاره به لزوم دستيابي به استاندارد‌هاي بيمارستاني مطلوب جهاني افزود: مركز آموزشي درماني اكباتان به دليل تك تخصصي بودن شلوغ نيست ولي در مقايسه با استاندارد‌هاي جهاني شرايط ايده‌آلي ندارد.

با راه‌اندازي بيمارستان فرشچيان كه در طراحي و نقشه كشي آن استاندارد‌هاي مورد نياز مورد توجه بوده، شرايط بهتر مي‌شود.

متخصص قلب و عروق بيمارستان اكباتان در پاسخ به اين سئوال كه آيا سرد شدن و داغ شدن دماي بدن و يا سوزن سوزن شدن بدن مي‌تواند نشاندهنده سكته قلبي باشد گفت: اين موارد معمولاً نشانه بروز سكته قلبي نيست بلكه عرق سرد جزء علائم بدخيم MI و يا آمبولي ريه است.

وي در مورد تفكر رايج بين مردم در مورد مصرف آب قند براي بهبود وضعيت فشار خون عنوان كرد: اين موضوع به جز براي بيماران ديابتي كه دارو و انسولين زياد مصرف كرده باشند، از نظر پزشكي جايگاهي ندارد.

دكتر فريبا اضافه كرد: مصرف آب قند فقط حالت رواني براي بيمار ايجاد مي‌كند به طوري كه شيرينی جات باعث آرامش بيماراني كه عصبي مي‌شود ولي هيچ جايگاهي در بالا بردن فشار بيمار و بهبود وضعيت بيمار ندارد.

وي گفت: بيمار در صورت افزايش فشار بايد دارو‌هايش را تنظيم كند و در صورت كاهش فشار نيز بايد ضمن رعايت و تنظيم دارو‌ها بايد علت‌هايي چون نارسايي قلبي را مشخص كند.

اين پزشك در خصوص طب سنتي، مطالعات انجام شده در اين زمينه را محدود دانست و گفت: مطالعات ما كم است و اطلاعات كنوني بر اساس يك سري كتاب‌هاي آكادميك و متن‌هايي است كه از قبل وجود داشته است.

بدون مطالعه كافي نمي توان نمي توان بيمار را از خوردن دارو منع و طب سنتي را جايگزين آن كرد بلكه اين اقدام نيازمند مطالعات بيشتر است.

وي در پاسخ به سئوالي در مورد نظر برخي افراد در مورد استفاده از جوشانده‌هاي گياهي براي بهبود بيماري قلبي عنوان كرد: باز شدن رگ هيچگونه روش شيميايي ندارد و فقط توسط آنژيوپلاستي و عمل جراحي باي پس انجام مي‌شود.

بدون عارضه بودن گياهان و خواص درماني آن‌ها نيازمند مطالعه بيشتري است اما برخي بررسي‌ها نشان مي‌دهد استفاده مداوم از موادي همچون شويد و گريپ فروت  ممكن است تا حدي ميزان كلسترول خون را پايين بيارود.

دكتر فريبا با بيان اينكه شايع ترين عامل خطر در مطالعه‌ سال 90 براي بيماران بستري شده مبتلا به حمله قلبي مركز آموزشي درماني اكباتان در مورد عوامل خطر بيماري‌هاي قلبي در مردم همدان بالا بودن ميزان چربي و مصرف سيگار و ديابت بود،  گفت: از نظر ژنتيكي براي يكسري از موارد عامل خطر قلبي نمي‌توان كاري انجام داد ولي موارد مرتبط با تغيير شيوه زندگي كه در اختيار انسان است.

به طور مثال سيگار نكشيدن، كنترل چربي و فشار خون، ورزش و تحرك سه تا پنج بار در هفته (هر بار به مدت 30 دقيقه) از موارد قابل اصلاح است.

وي با تأكيد بر لزوم مراجعات منظم و پيگيري براي كنترل قند خون، فشار و چربي اظهار داشت: كنترل اين موارد ريسك بيماري قلبي را پايين مي‌آورد.

اين متخصص قلب و عروق راه اندازي كلينيك‌هاي سلات قلب را اقدامي مؤثر در كاهش تعداد افراد مبتلا بيماري‌هاي قلبي خواند و افزود: به خاطر كمبود فضا و جايگاه كلينيك سلامت قلب در بيمارستان اكباتان وجود ندارد در حالي كه با برخورداري از كلينيك‌ها و كنترل عوامل خطر مثل كنترل قند و چربي بيمار دچار حمله قلبي نمي‌شود.

بيمار دچار حمله قلبي همچنين با رعايت عوامل خطر از پيشرفت جلوگيري شود چون بيماران يا آنزيوگرافي،  آنژيوپلاستي مي‌شوند يا داروي قلبي مي خورند در هر سه صورت بايد عوامل خطر كاهش يابد.

وي در پايان از مسئولان دانشگاه درخواست كرد براي بهبود وضعيت نيرو‌هاي رزيدنت كه فعالانه در طول شبانه‌روز به بيماران خدمت رساني مي‌كنند، تلاش كنند.

 

 
١٠٢٥١        شنبه ٢٤ فروردين ١٣٩٢       ٠٩:١٣ 1873
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: