پنج شنبه ٠٩ بهمن
ارتباط با ما
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 638610
 بازدید امروز : 12089
 کل بازدید : 25620241
 بازدیدکنندگان آنلاين : 16
 زمان بازدید : 0.4650
صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار > اخبار سلامت  


 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
   متخصص قلب و عروق و فوق تخصصی اينترنشنال كارديولوژي بیمارستان اکباتان:
  بي‌توجهي به عفونت‌ها ‌باعث فشار خون مي‌شود
 

اجتماعی

تعدادي از شاخص‌هاي خطر بروز بيماري‌هاي عروق قلبي از‌ جمله چربي خون، قند خون و فشار خون بالا، چاقي و سيگار نكشيدن قابل پيشگيري هستند و شايع ترين بيماري‌ قلبي در جهان مربوط به بيماري‌هاي عروق قلب يا اصطلاحاً عروق كرونر است.

متخصص قلب و عروق و فوق تخصصي اينترنشنال كارديولوژي مركز آموزشي درماني اكباتان روال علمي پيشگيري از  بروز بيماري‌هاي عروق را شامل تغيير نحوه زندگي و سوق دادن رژيم غذايي به مصرف سبزي و ميوه و به حداقل رسيدن ميزان مصرف نمك و چربي‌هاي اشباع دانست و گفت: فعاليت‌هاي ورزشي منظم روزانه حداقل 5 روز در هفته بين 30 تا 45 دقيقه در پايين آوردن وزن، چربي، فشار خون و خارج شدن از زندگي ماشيني مؤثراست.

بهشاد نقش تبريزي در گفتگو با خبرنگار ما، پايين‌تر آمدن سن افراد سيگاري و خانم‌هاي سيگاري را مشكلي جدي خواند و گفت: در گذشته تعداد خانم‌هاي سيگاري كمتر بود اما امروزه اين رقم افزايش يافته است.

اين متخصص قلب و عروق افزود: بروز گرفتگي عروق قلب در افراد سيگاري چندين برابر افراد غير‌سيگاري است، تعادل چربي‌هاي مفيد و مضر فرد سيگاري به سمت افزايش چربي‌هاي مضر سوق داده مي‌شود.

وي با بيان اينكه تعادل چربي‌هاي مفيد و مضر بدن فرد سيگاري به سمت افزايش چربي‌هاي مضر سوق مي‌يابد، گفت:‌ مصرف سيگار توسط افراد داراي چربي خون و قند خون بالا ريسك ابتلا به بيماري‌هاي قلبي را چند برابر افراد غير‌سيگاري مي‌كند.

اثرات سيگار بر افراد پسيو اسموكر‌ها كه خود سيگار نمي‌كشند اما در معرض دود سيگار هستند كمتر از افراد سيگاري نيست؛ بنابراين دوري از آن محل كمك‌كننده است.

دکتر نقش تبريزي با اشاره به نبود پشتوانه اجرايي براي استعمال نکردن سيگار در اماكن عمومي گفت: در بسياري از كشور‌ها در اماكن عمومي مثل رستوران‌ها و هتل‌ها كشيدن سيگار ممنوع است و اين در حالي است كه حتي در مواردي در بيمارستان قلب و عروق كه بيمار قلبي در آن بستري است، همراهان بيمار و كاركنان سيگار مي‌كشند.

 فشار خون بالا اثرگذار بر ارگان‌هاي مختلف بدن

وي با بيان اينكه يك چهارم جمعيت عمومي داراي فشار خون بالا هستند، گفت: فشار خون ماكزيمم بيشتر از 140 ميلي‌متر جيوه و فشار خون مينيمم بيشتر از 90 ميليمتر جيوه فشار خون بالا محسوب مي‌شود.

اگر در سه نوبت مراجعه فرد به درمانگاه در مدت يك ماه اين مقادير ثبت شود فرد داراي فشار خون بالاست و درمان نکردن بموقع فشار خون بالا منجر به افزايش فشار خون و عوارض جانبي بر ارگان‌هاي مختلف از‌ جمله قلب، مغز، كبد، كليه و چشم به جا مي‌گذارد و در صورت درمان نادرست يكسري از عوارض غير قابل برگشت خواهد بود و نمي‌توان كار خاصي انجام داد.

اين متخصص با اشاره به لزوم كنترل فشار خون افرادي داراي زمينه ارثي گفت: منظور از خانواده درجه يك پدر، مادر، برادر و خواهر فرد است كه در صورت وجود سابقه ارثي، كنترل فشار خون از سنين پايين توصيه مي‌شود.

وي افزود: اگر فشار خون فردي بين 120 تا 139 ميليمتر جيوه براي فشار ماكزيمم و 80 تا 89 ميليمتر جيوه براي فشار مينيمم باشد اصطلاحاً از اين مقطع به عنوان مرحله قبل از فشار خون بالا از آن نام مي‌برند و اين افراد در صورت تغيير ندادن شيوه زندگي دچار مشكلات فشار خون بالا مي‌شوند.

نقش‌تبريزي در پاسخ به سوالي در خصوص مناسب بودن فشار خون 16 براي افراد مسن گفت: تعريف فشار خون بالا به سن ارتباط ندارد ولي با افزايش سن فشار خون بالا مي‌رود. به طو مثال بيش از 85 درصد جمعيت بالاي 85 سال به دليل تغييرات در ديواره عروق افراد فشار خوني هستند.

 سنجش دقت فشار‌سنج ديجيتالي با فشار‌سنج جيوه‌اي

وي در پاسخ به سوالي در مورد مناسب بودن استفاده از فشارسنج‌هاي جيوه‌اي اظهار داشت: وسايل الكترونيكي از ‌جمله فشار خون ديجيتالي بعد از مدتي استفاده حساسيت خود را از دست مي‌دهند و بهتر است با دستگاه فشار‌سنج جيوه‌اي صحت ارقام بررسي شود.

متخصص قلب و عروق و فوق تخصصي اينترنشنال كارديولوژي مركز آموزشي درماني اكباتان با اشاره به دلايل بروز فشار خون بالا اظهار داشت: در محدوده سني 30 تا 50 سال دليل عمده‌اي براي ايجاد فشار خون نمي‌توان يافت، زمينه ارثي و فاميلي فشار خون باشد ولي اگر در سنين پايان‌تر يا بالاتر ايجاد شود ممكن است موارد ديگري عامل ايجاد كننده فشار خون باشد كه در رأس آن برخي بيماري‌هاي كليوي و غددي هستند كه منجر به بالا رفتن فشار خون مي‌شوند.

 عفونت‌هاي ادراري در سنين كودكي نبايد ساده انگاشته شود

به طور مثال كليه يكسري از نوزادان از ابتداي تولد درست كار نمي‌كند و ممكن است از همان ابتدا كار به مراحل بالاتر از‌ جمله دياليز بينجامد همچنين بي‌توجهي به برخي عفونت‌ها‌ي ادراري مي‌تواند منجر به نارسايي‌هاي كليوي و به تبع آن بالارفتن فشار خون شود.

وي يادآور شد: فشار خون بالا ممكن است هيچ گونه علامتي ايجاد نكند ممكن است فرد بدون هيچ علامتي و به دليل ديگري به درمانگاه مراجعه كند و در اندازه‌گيري فشار خون فشار افزايش يافته تشخيص داده شود.

وی سردرد و سرگيجه را از جمله این علائم خواند و ادامه داد: سردرد‌هاي مربوط به فشار خون شامل سردرد‌هاي پشت سر و صبحگاهي است ولي نمي‌توان با قاطعيت گفت اين علائم حتماً مربوط به فشار خون بالاست.

اين پزشك متخصص افزود: افت فشار خون و بالار فتن فشار خون ممكن است موجب سردرد و سرگيجه شود؛ بنابراين مهمترين مسأله در فشار خون اندازه‌گيري آن است.

 پرهيز از هر گونه حركت اضافه و انتقال به بيمارستان در هنگام بروز درد قلب

وي در خصوص مفيد بودن دارو‌هاي گياهي در درمان بيماري‌هاي قلبي گفت: تا زماني كه مقاله كارشده در مورد گياه دارويي وجود نداشته باشد، فقط بر اساس مفيد واقع شدن نمي‌توان مطالبي بيان كرد؛ زيرا مطالعه كلاسيك در اين مورد انجام نشده است.

مقدار مؤثر گياه استفاده شده نيازمند تحقيق است البته دانشكده طب سنتي در تهران بايد اقداماتي را در اين مورد انجام دهد.

اين متخصص قلب و عروق مركز آموزشي درماني اكباتان در مورد بهترين كار در هنگام بروز درد قلب گفت: اطلاع‌رساني به اطرافيان و اورژانس و پرهيز از هر گونه حركت اضافه و انتقال به بيمارستان ضروری است؛ زيرا هر گونه حركت اضافه علائم را بد‌تر مي‌كند.

 بيماران قلبي كم‌بضاعت چشم‌انتظار كمك خيرين و مسئولان

انجمن خيريه قلب همدان براي ياري رساندن به بيماران نيازمند به ميدان آمد تا  بلكه مرهمي بر دردهاي آنان باشد و به اميد تحقق اينکه "اگر خانواده‌اي مريض دارد به جز رنج مريض‌داري متحمل درد ديگري نباشد" گام‌هاي مؤثري در اين راستا بردارد.

شما نيز مي‌توانيد به كمك ما بياييد و نوري باشيد بر تاريكي زندگي بيماران، مي‌توانيد بر مبناي شغل و توانايي خود به وسيله كمك‌هاي مالي و هديه‌هايتان به بيماراني كه دست به گريبان مشكلات دارويي مورد نيازشان هستند ياري رسانيد.

نقش‌تبريزي متخصص قلب و عروق و فلوشيپ فوق تخصصي اينترنشنال كارديولوژي همچنين به عنوان مسئول انجمن خيريه قلب همدان با اشاره به آغاز فعاليت انجمن قلب همدان از 10 سال گذشته گفت: پايه اصلي فعاليت اين انجمن جمع‌آوري وجوهات خيرين است كه به صورت مكانيزه شده در اختيار افراد نيازمند خدمات قلبي كه از لحاظ اقتصادي توان پرداخت هزينه‌هاي درمان را ندارند، قرار مي‌گيرد.

وي با بيان اينكه انجمن خيريه قلب همدان از مهر‌ماه 88 فعاليت خود را آغاز كرد، افزود: مددكاران بيمارستان در مورد وضعيت مالي فرد متقاضي دريافت كمك تحقيق مي‌كنند تا وجوهات خيرين طبق اساسنامه انجمن به فرد متقاضي حقيقي پرداخت شود.

مسئول انجمن خيريه قلب همدان با اشاره به فعاليت‌هاي ديگر انجمن خيريه گفت: اجراي برنامه‌هاي آموزشي براي افرادي كه به نوعي با انجمن خيريه همكاري دارند، در دستور كار است همچنين آموزش ‌رايگان بيماران قلبي در كلاس‌هاي آموزشي انجام مي‌شود.

وي افزود: همه افرادي كه از انجمن خيريه قلب همدان خدمات دريافت مي‌كنند داراي پرونده هستند و اين موضوع در مراجعات بعدي كمك‌رساني به بيمار را راحت‌تر مي‌كند.

نقش‌تبريزي با اشاره به اهميت فرهنگ‌سازي در خصوص مشاركت مردمي در انجمن خيريه قلب تصريح كرد: برخي افراد از‌ جمله كاركنان بخش اداري مركز آموزشي درماني اكباتان به صورت ثابت مبالغي را ماهيانه در اختيار انجمن مي‌گذارند تا براي پرداخت هزينه‌هاي درماني افراد بي‌‌بضاعت هزينه شود.

وي انجمن خيريه قلب را رابطي بين نهاد خيريه و افراد نيازمند خواند و با بيان اينكه در سال‌هاي نخست ايجاد انجمن اطلاع‌رساني از طريق رسانه‌ها انجام شد، گفت: لازم است فعاليت‌هاي انجمن هر 6 ماه از طريق رسانه‌ها منعكس شود تا مددجويان و مددرسانان در جريان قرار بگيرند.

مسئول انجمن خيريه قلب همدان گفت: بسياري از افراد علاقه‌مند به كمك‌هاي خيرخواهانه هستند اما از فعاليت‌هاي انجمن بي‌خبرند.

وي در پاسخ به سؤالي در خصوص تعامل اين انجمن با خيرين سلامت اظهار داشت: مجمع خيرين سلامت از طريق وزارت بهداشت و دانشگاه حمايت مي‌شوند؛ در حالي كه تاكنون انجمن خيريه قلب بدون هيچگونه حمايت مادي و معنوي فعاليت كرده است.

نقش‌تبريزي، اطلاع‌رساني صحيح خدمات بهداشتي و درماني در كشور را ضروري دانست و گفت: ميزان وجوهات دريافتي خيرين مدرسه‌ساز احتمالاًً بيشتر از انجمن‌هاي خيريه حوزه سلامت است؛ در حالي كه كشور به مشاركت خيرين در بخش‌هاي ديگري همچون حوزه سلامت هم نياز دارد.

وي با ابراز نگراني از وضعيت بيمارستان فرشچيان گفت: ساخت و ساز در اين بيمارستان به كندي انجام مي‌شود با توجه به اينكه اينجانب از ابتداي طراحي نقشه اين بيمارستان از نظر امكانات، قرار‌گيري بخش‌ها، تجهيزات و... در جريان امور بودم به اين موضوع واقف هستم كه نبود حمايت مالي و به تأخير افتادن كار‌ها موجب افزايش هزينه‌ها و بروز مشكلات جدي مي‌شود.

مسئول انجمن خيريه قلب همدان ادامه داد: به تعويق افتادن كار موجب تحميل برخي هزينه‌های اضافي خواهد شد و ادامه يافتن اين موضوع در نهايت منجر به تكرار اتفاق ساخت بيمارستان بعثت مي‌شود.

وي يادآور شد: بنياد فرشچيان بيش از تعهدات خود عمل كرده است و اميد است مراجع مسئول براي پیشبرد عملي كار‌ها راه‌ حل مناسبي بيابند.

نقش‌تبريزي، خريد دستگاه با توجه به نوسانات ارزي در كشور را هزينه‌بر خواند.

وي با بيان اينكه كمبود تخت از‌ جمله مشكلات بيمارستان اكباتان است، اظهار داشت: مشكل كمبود فضا در بيمارستان اكباتان وجود دارد؛ به طوري كه شأن بيمار به دليل نبود فضاي كافي رعايت نمي‌شود.

 
١٠٣٥٧        چهارشنبه ٢٨ فروردين ١٣٩٢       ١٤:٥٥ 2628
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: