پنج شنبه ٠٩ بهمن
ارتباط با ما
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 638493
 بازدید امروز : 5381
 کل بازدید : 25613533
 بازدیدکنندگان آنلاين : 12
 زمان بازدید : 0.4380
صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار > اخبار سلامت  


 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
   پروبیوتیکها
  پروبیوتیک چیست؟
 

Ø       پروبیوتیک چیست؟

پروبیوتیک‌ها معمولا یک یا مخلوطی از چند میکروارگانیسم هستند که چنانچه توسط انسان یا حیوان مصرف شوند، می‌توانند با بهبود خصوصیات میکروفلور گوارشی میزبان اثرات سودمند بسیار زیادی را اعمال نمایند.

پروبیوتیک‌ها با رشد در دستگاه گوارش سبب نابودی میکروب‌های مضر و کاهش بیماری‌زایی آنها       می‌گردند. عملکرد مطلوب این باکتری‌ها منوط به زنده ماندن آنها به تعداد کافی در دستگاه گوارش است.

فلور میکروبی روده وابستگی زیادی به ماده غذایی مورد استفاده شخص دارد، بنابراین می‌توان فلور میکروبی روده را تغییر داد و میکروب‌های مفید را جایگزین انواع مضر آن کرد.

پروبیوتیک‌ها چگونه عمل می‌کنند؟

پروبیوتیک‌ها به طرق مختلف بر سلامت فرد اثر  می‌گذارند.

·         می‌توانند در ناحیه روده با تولید اسیدهای آلی و مواد ضد میکروبی مانع رشد باکتری‌های بیماری‌زا شوند. اسیدهای آلی تولید شده نیز می‌توانند به عنوان یک منبع انرژی مورد استفاده سلول‌های روده قرار گیرند.

·         تولید ویتامین به خصوص ویتامین‌های B  و  K  از دیگر خصوصیات قابل توجه آنهاست.

 

Ø       لاکتوباسیلوس‌ها و بیفیدباکتری‌ها مهمترین گروه باکتری‌های پروبیوتیک هستند و در محصولی مانند ماست می‌توانند قابلیت هضم پروتئین و میزان دسترسی بیولوژیکی  کلسیم، آهن، مس، فسفر، روی و منگنز را افزایش دهند.

Ø       پروبیوتیک‌ها می‌توانند میزان کلسترول سرم خون را کاهش دهند.

 

Ø       پروبیوتیک‌ها میتوانند از التهاب معدی – روده‌ای حاد و انواع اسهال جلوگیری نمایند.

Ø       پروبیوتیک‌ها می‌توانند عوارض سوء هضم لاکتوز  را که یکی از مهمترین عوامل محدود کننده مصرف شیر است، کاهش دهند. باکتری‌های پروبیوتیک می‌توانند با تولید آنزیم تجزیه کننده لاکتوز، این قند را تجزیه کرده و از بروز عوارضی چون: نفخ، گرفتگی عضلات شکم و اسهال بعد از مصرف شیر، جلوگیری کنند.

محصولات تخمیری شیر و باکترهای اسید لاکتیک موجود در آن بر سیستم ایمنی بدن تاثیر گذاشته و مقاومت بدن را در برابر عفونت، سرطان و حساسیت افزایش می دهند.

 
١٠٥٠٨        دوشنبه ٢ ارديبهشت ١٣٩٢       ١٣:٤٦ 1301
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: