چهارشنبه ٠١ بهمن
ارتباط با ما
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 635908
 بازدید امروز : 4965
 کل بازدید : 25469059
 بازدیدکنندگان آنلاين : 14
 زمان بازدید : 0.4050
صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار > اخبار سلامت  


 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
   پزشك مركز ديابت دانشگاه:
  تداخلات برخي از داروها با داروهاي كاهش قند خون
 

داروهايي مثل قرص‌هاي ضد حاملگی و کورتن‌ها اثر قرص‌های ضد دیابت را کاهش می‌دهند و برعکس بعضی از داروها مثل آسپرین اثر قرص‌های ضد دیابت را افزایش می‌دهند.

پزشک مرکز دیابت دانشگاه در خصوص داروهای کاهنده قند خون اظهار داشت: معمولاً افرادی که بیماری قند در آنها تشخیص داده می‌شود در صورتی که قند خون بالایی نداشته باشند در ابتدا چند هفته با رژیم غذایی تحت درمان قرار می‌گیرند و در صورت عدم کنترل قند خون، درمان دارويي شروع می‌شود.

دکتر عاطفه توانا اظهار داشت: بر خلاف تصور بسياري از افراد باید توجه داشته باشیم که قرص‌ها دارای انسولین نیستند بلکه باعث تحریک سلول‌های تولیدکننده انسولین در لوزالمعده می‌شوند و یا می‌توانند به بدن کمک کنند که انسولین موجود در بدن بهتر و بیشتر مورد استفاده قرار گيرد.

وي با بيان اينكه قرص‌های خوراکی پایین آورنده قند خون شامل دو گروه مي‌شوند افزود: داروهای سولفونیل اوره که ترشح انسولین را افزایش می‌دهند مثل گلیبنگلامید و کلروپروپامید كه عوارض جانبی آنها افزایش وزن و هیپوگلیسمی بالقوه است و دسته دوم بیگوانیدها؛ داروهایی که حساسیت به انسولین را افزایش می‌دهند مثل متفورمین كه می‌تواند سبب کاهش وزن در زمان شروع شود و سطوح چربی را بهتر می‌کند و عوارض جانبی آن شکم‌درد، تهوع و اسهال در حداکثر 50 درصد بیماران است.

پزشك مركز ديابت دانشگاه همچنين در خصوص زمان مصرف قرص‌ها توصیه كرد: قرص گلیبنگلامید بايد نیم ساعت قبل از غذا و متفورمین همراه غذا و یا بعد از غذا مصرف شود.

دکتر توانا خاطرنشان کرد: زمانی در درمان دیابت ملیتوس از قرص استفاده می‌شود که بیمار باردار یا شیرده نباشد همچنين عوارض حاد یا شدید دیابت را نداشته باشد و همینطور بیمار در استرس یا موقعیت خاص مثل سکته مغزی و قلبی نباشد.

وي در خصوص تداخلات دارویی نيز با بيان اينكه بسیاری از داروها اثر قرص‌های ضد دیابت را کاهش می‌دهند اظهار داشت: داروهايي مثل قرص‌هاي ضد حاملگی و کورتن‌ها اثر قرص‌های ضد دیابت را کاهش می‌دهند و برعکس بعضی از داروها مثل آسپرین اثر قرص‌های ضد دیابت را افزایش می‌دهند.

دکتر توانا در خصوص اینکه بعضی از بیماران در زمان بیماری و بی‌اشتهایی داروهای قند خون را مصرف نمی‌کنند گفت: بیماران باید مصرف قرص را ادامه دهند و سعی کنند همراه غذا مایعات زیادي مصرف کنند و اگر به علت  تهوع و استفراغ قادر به خوردن غذا نیستند به سرعت با پزشک خود تماس بگیرند.

وي تأكيد كرد: بيماران مبتلا به قند خون مي‌توانند با مصرف منظم قرص‌های تجویز‌شده توسط پزشك همچنين رعایت رژیم غذایی صحیح و ورزش منظم، سطح قند خون خود را به حد طبیعی برسانند و از بروز عوارض مشکل‌ساز قند خون بالا جلوگیری كنند.

 

 
١١٤٨٩        چهارشنبه ٢٢ خرداد ١٣٩٢       ١٣:٠٤ 2348
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: