سه شنبه ٠١ بهمن
ارتباط با ما
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 403424
 بازدید امروز : 12089
 کل بازدید : 18634923
 بازدیدکنندگان آنلاين : 18
 زمان بازدید : 0.9201
صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار > اخبار سلامت  


  چاپ        ارسال به دوست

راه‌اندازی گروه مدیریت و کاهش خطر بلایا در معاونت بهداشتي دانشگاه

از 42 مورد حوادث طبيعي شناخته شده در جهان 31 مورد آن در ايران اتفاق افتاده است. به ‌طور كلي ايران جزء 10 كشور بلاخيز جهان است و 90 درصد جمعيت آن در معرض خطرات ناشي از زلزله و سيل وسيع قرار دارند.
 به عبارت ديگر ايران در آسيا چهارمين كشور و در دنيا مقام ششم را از نظر وقوع حوادث طبيعي دارد و آسيب‌پذيري ايران در برابر زلزله 1000 برابر امريكا و 100 برابر ژاپن است.

سازمان ملل در سال 2009 در زمينه كاهش خطر بلايا (GAR-2009) سطح خطر ايران در خصوص مخاطرات طبيعی را 8 از 10 برآورد کرده است و به طور متوسط در سال بين 3 تا 4 هزار نفر در ايران به دليل مخاطرات طبيعي جان خود را از دست مي‌دهند.
مخاطرات طبيعي مي‌توانند از جنبه‌هاي مختلف به نظام سلامت آسيب وارد كنند. آسيب‌هاي فيزيكي و رواني به جمعيت تحت پوشش و كاركنان، تخريب تجهيزات و تسهيلات و اختلال در عملكرد و ارائه خدمت، جزء این آسیب‌ها هستند. بايد بدانيم در بسياري از وقايع علي‌رغم عدم آسيب‌هاي فيزيكي، اختلال عملكرد تسهيلات بهداشتي درماني است كه براي سيستم مشكل ساز مي‌شود.

در مقطع کنونی با توسعه تکنولوژی، افزایش شهرنشینی، کنترل نسبی بیماریهای عفونی، کاهش مرگ و میر کودکان، تغییر ساختار سنی و جمعیت و افزایش امید به زندگی و همچنین با تاثیرپذیری از تحولات جهانی شاهد تغییرات گسترده‌ای در سبک زندگی و به تبع آن سیمای علل بیماری و مرگ و میر مردم کشور و استان هستیم. شایع‌ترین علت مرگ بعد از بیماریهای قلبی- عروقی و همچنین بیشترین بار بیماری در کشورمان مربوط به سوانح، حوادث و بلایای طبیعی است. به همین دلیل ساختار تشکیلاتی بخشهای مختلف نظام سلامت نیاز به بازنگری خواهد داشت. به عنوان مثال اگر در ساختار قبلی مراکز بهداشتی کشور پست کارشناسی سل، مالاریا و... با قید فوریت و اهمیت منظور شده اکنون توجه به جایگاه کارشناسان سوانح و حوادث ضرورتی اجتناب ناپذیر دارد و راه‌اندازی مراکز مقابله با حوادث و گروه مدیریت و کاهش خطر بلایا و حوادث نیز در راستای اولویت‌های کنونی نظام سلامت جایگاه خاص خود را خواهد داشت.

گروه مدیریت و کاهش خطر بلایا و حوادث در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به تبع آن در معاونت بهداشتي دانشگاه به منظور شناخت وضعیت موجود نظام شبکه در قالب آمادگی، ارزیابی آسیب‌پذیری غیر ساز‌ه‌ای و ارزیابی آسیب پذیری سازه ای در برابر حوادث طبیعی از جمله سیل و زمین لرزه تشکیل شده است.

اهداف مدیریت و کاهش خطر بلایا در نظام سلامت، مشخص کردن چالشها و نقاط قوت و فرصت‌ها، راهبردهای پیشنهادی در راستای نیل به اهداف منشور سال 1404 و توانمندسازی مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی است.

در کنفرانسي که در سال ۱۳۸۳ در ژنو برگزار شد و نماینده وقت جمهوری اسلامی ایران در جلسات مربوطه حضور داشت، برای کاهش بلایا ۵ اولویت طی یک دوره ده ساله در نظر گرفته شد و از سازمانها و کشورها درخواست شد تا این ۵ اولویت را پیگیری نمایند. این اولویت‌ها به ترتیب عبارتند از
۱) تضمین اینکه کاهش خطر بلایا یک اولویت ملی و محلی با مبانی سازمانی قوی برای اجرا است.
۲) تعیین ارزیابی و نظارت بر خطرات احتمالی بلایا و ارتقاي سیستم هشداردهی اولیه
۳) استفاده از دانش نوآوری و آموزش برای ایجاد یک فرهنگ ایمنی و برگشت پذیری در همه سطوح
۴) کاهش عناصر اساسی ریسک
۵) تقویت آمادگی برای بلایا به منظور پاسخگوئی موثر در همه سطوح

وظایف گروه مدیریت و کاهش خطر بلایا

-  ارزیابی خطر بلایا در ابعاد سازه ای، غیرسازه ای و عملکردی

-          تدوین و اجرای برنامه آمادگی در برابر بلایا

 -         تمرین و مانورهای توانمندسازی

 -         توسعه و تقویت همکاری‌های درون بخشی و بین بخشی

-          ثبت نظام داده های مراقبت بلایا

 -         آموزش خانوارها در برابر بلایا

 -         راه اندازی، تجهیز و استانداردسازی اتاق‌های فرماندهی بحران

 

مهندس محمدرضا شکوهی

سرپرست گروه مدیریت و کاهش خطر و بلایاي دانشگاه


١٥:٥٢ - يکشنبه ٢٤ شهريور ١٣٩٢    /    شماره : ١٢٩٣٢    /    تعداد نمایش : ١٤٨٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: