پنج شنبه ٠٩ بهمن
ارتباط با ما
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 638496
 بازدید امروز : 5637
 کل بازدید : 25613789
 بازدیدکنندگان آنلاين : 11
 زمان بازدید : 3.8753
صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار > اخبار سلامت  


 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
   پزشک مرکز دیابت:
  یکی از مشکلات اصلی دیابت درگیری کلیه‌هاست
 

پزشک مرکز دیابت گفت:‌ حدود ۳۰ درصد بیماران مبتلا به دیابت نوع یک و ۱۰ تا ۴۰ درصد بیماران مبتلا به دیابت نوع دو در نهایت دچار نارسایی کلیه می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان، دکتر توانا شایع‌ترین علت نارسایی کلیه در دنیا را درگیری کلیه در زمینه بیماری دیابت دانست و افزود: معمولاً نارسایی کلیه ۵ سال پس از شروع بیماری قند ظاهر می‌شود، اما از آنجا که افراد مبتلا به دیابت نوع دو با تأخیر متوجه بیماری خود می‌شوند در زمان اولین مراجعه هم می‌توانند دچار عارضه کلیوی باشند.

وی افزود: کلیه‌ها حاوی میلیون‌ها رگ کوچک هستند که در افراد مبتلا به دیابت این عروق کار خودشان را درست انجام نمی‌دهند  و در نهایت دیابت، منجر به نارسایی و از کار افتادن کلیه می‌شود.

پزشک مرکز دیابت با بیان اینکه عارضه کلیوی در این بیماران به صورت افزایش دفع آلبومین از کلیه‌هاست، گفت: در طول روز کلیه‌ها حداکثر تا ۲۰ میلیگرم آلبومین دفع می‌کنند در حالی که در بیماران دیابتی در شروع درگیری کلیه، دفع پروتئین از ۳۰ میلی‌گرم در ۲۴ ساعت تجاوز می‌کند.

وی با اشاره به اینکه زودرس‌ترین علامت بیماری کلیوی ناشی از دیابت، افزایش ترشح آلبومین در ادرار است، تصریح کرد: این علامت خیلی قبل از این که آزمایشهای معمول، بیماری کلیه را نشان دهند، ظاهر می‌شود؛ بنابراین مهم است که بیماران دیابتی این آزمایش را سالانه انجام دهند.

دکتر توانا اضافه کرد: افزایش وزن و تورم قوزک پا ممکن است ایجاد شود اما بیماران دیابتی علائم دیررس بیماری کلیه را نیز ممکن است پیدا کنند.

وی گفت: نارسا شدن کلیه‌ها، اوره و کراتینین خون بالا می‌رود همچنین ممکن است فرد دچار تهوع، استفراغ، کاهش اشتها، ضعف، خستگی مفرط، خارش، گرفتگی عضلانی به ویژه در ساق پا  و کم خونی شود.

در این شرایط ممکن است نیاز فرد به انسولین کم شود، زیرا کلیه‌های ناسالم نمی‌توانند انسولین را به طور کامل دفع کنند به همین علت انسولین در بدن تجمع پیدا می‌کند.

پزشک مرکز دیابت ادامه داد: مشکلات کلیوی در دیابت نیز مانند دیگر عوارض مزمن آن، قابل پیشگیری یا حداقل به تأخیر انداختن است و کنترل دائم دیابت می‌تواند خطر ایجاد بیماری کلیوی شدید را کمتر کند.

وی کنترل فشار خون و رعایت رژیم غذایی دیابتی ـ کلیوی و محدود کردن پروتئین رژیم غذایی را در کاهش بیماری‌های کلیوی موثر دانست و گفت: فرد دیابتی با کمک متخصص تغذیه می‌تواند برای رژیم غذایی خود برنامه‌ریزی کند.

وی افزود: نارسایی پیشرفته کلیه زمانی اتفاق می‌افتد که کلیه‌ها دیگر قادر نباشند به حفظ سلامتی فرد کمک کنند و در این شرایط دیالیز یا پیوند صورت می‌گیرد.

این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد کلیه‌ها کار می‌کنند و فاصله زمانی معمول بین شروع آسیب کلیوی ناشی از دیابت و نارسایی پیشرفته کلیه حدود  پنج تا هفت سال است.

 
١٣٢٠٥        پنج شنبه ١١ مهر ١٣٩٢       ٠٧:٤٣ 1233
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: