پنج شنبه ٠٩ بهمن
ارتباط با ما
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 638507
 بازدید امروز : 6473
 کل بازدید : 25614625
 بازدیدکنندگان آنلاين : 13
 زمان بازدید : 0.4610
صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار > اخبار سلامت  


 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 
 
   
  هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها
 

شیوه جدید زندگی ماشینی و دسترسی آسان به انواع مواد شیمیایی، داروها، سموم و... بدون داشتن اطلاعات کافی از نحوه نگهداری، مصرف، عوارض، خطرات و هشدارهای مربوط به آن، شیوع مسمومیت‌های اتفاقی و تعمدی را در جامعه به میزان زیادی افزایش داده است.

وقوع مسمومیت‌های حرفه‌ای حاد و مزمن در کارگران شاغل در کارخانجات صنایع شیمیایی از یک سو و استفاده از وسایل گاز سوز و مواد شیمیایی و شوینده در منازل و فقدان آگاهی کافی در اغلب خانواده‌ها در مورد خطرات ناشی از مسمومیت با آنها از سوی دیگر، خطرات جدی را متوجه آنان می‌كند؛ به ویژه کودکان زیر پنج سال که بر اساس آمار آسیب پذیرترین گروه از این نظر به شمار می‌روند.

از طرف دیگر جوان بودن جمعیت کشور و مسائل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مرتبط با آن، موجب افزایش سوء مصرف مواد مخدر و مسمومیت‌های ناشی از آن در جامعه شده است.

همچنین آمار بالای مصرف داروها در جامعه، احتمال بروز تداخلات دارویی و اشتباهات در جریان تجویز و مصرف دارو را بالا برده و ممکن است بیمار را به سمت مصرف مقادیر بالاتر از دوز درمانی و متأسفانه عوارض ناشی از مسمومیت با داروها سوق دهد.

بسیاری از ضایعات ناشی از بروز مسمومیت‌ها به سادگی قابل پیشگیری هستند و با نگاهی نو به آموزش نحوه پیشگیری از مسمومیت‌ها و این نگاه که «شاید قربانی بعدی یکی از انواع مسمومیت من یا خانواده من باشد» بسیاری از این خطرات قابل پیشگیری هستند.

به همین دلیل براي ترویج آموزش‌های لازم پیشگیری از مسمومیت‌ها در جامعه، هفته نخست آبان‌ماه به عنوان هفته پیشگیری از مسمومیت‌ها نامگذاری شده است و هر روز از این هفته به یک موضوع در این زمینه اختصاص یافته است.

 
١٤١٨٢        دوشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٢       ١٣:٠٣ 1119
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: