چهارشنبه ٠٢ خرداد ١٣٩٧
ارتباط با ما
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 245349
 بازدید امروز : 8594
 کل بازدید : 12752397
 بازدیدکنندگان آنلاين : 11
 زمان بازدید : 0.7730
صفحه اصلی > وب دا همدان > آرشيو اخبار > اخبار سلامت  


  چاپ        ارسال به دوست

مزایای زایمان طبیعی و فیزیولوژیک

زايمان فرايندي فيزيولوژيك است كه خداوند اسباب و شرايط انجام آن را در انسان همانند ساير پستانداران محقق ساخته است تا بدون مداخله انجام پذيرد.

حدود 85 درصد زايمان‌هاي طبيعي نياز به مداخله پزشكي ندارد و فقط با ارائه آموزش به مادران و مراقبت و پايش آنان هنگام زايمان اين روند فيزيولوژيك و طبيعي به سلامت سپري مي‌شود. انتخاب صحيح روش زايمان مي‌تواند بر سلامت مادر و نوزاد تأثيرگذار باشد. از آنجا كه طبيعت زايمان، درد است واكنش مادران نسبت به درد زايمان متفاوت است و تحت تأثير عواملي مانند احساس ترس و نگراني، تجربه زايمان قبلي، ميزان آمادگي براي بچه‌دار شدن و حمايت همسر، قرار دارد.

آگاهي مادر در مورد توانايي‌هاي بدنی براي انجام زايمان طبيعي به او كمك مي‌كند تا زايمان را هدايت كرده و بر درد و ترس و نگراني خود غلبه کند. اين مهارت‌ها شامل اصلاح وضعیت‌ها، تمرين‌هاي كششي، تن‌آرامي، ماساژ و الگوهاي تنفسي در زايمان و پس از زايمان است. اين آموخته‌ها نه تنها تحمل زن باردار را نسبت به درد زايمان افزايش مي‌دهد بلكه از بروز برخي عوارض ناشي از زايمان نيز جلوگيری مي‌كند.

 

فرق زايمان طبيعي با فيزيولوژيك

فرق زایمان طبیعی با فیزیولوژیک، تنها در روش اجراي آن است. در زايمان طبيعي، مداخلات پزشكي لازم براي مادر انجام مي‌شود كه اين مداخلات از تزريق سرم و آمپول‌هاي تسهيل‌كننده زايمان تا موارد خاص پزشكي متفاوت است. اما در زايمان فيزيولوژيك هيچگونه مداخله‌اي انجام نمی‌شود و مادر در طول دردهاي زايمان بدون تزريق سرم قادر به راه رفتن و انجام ورزش‌هاي خاص زمان زايمان برای كاهش درد است.

سزارين يك عمل جراحي بزرگ است كه باید فقط در موارد اورژانسي كه براي جان مادر يا نوزاد خطر وجود دارد، انجام شود. عمل سزارين نسبت به زايمان طبيعي معايبي دارد كه به مهمترین آنها اشاره می‌شود. ميزان خونريزي مادر در سزارين بيشتر از زايمان طبيعي است، ميزان شيوع عفونت‌هاي پس از عمل بيشتر است، زمان بهبودي مادر پس از عمل سزارين ديرتر است، تماس پوست با پوست مادر و نوزاد در عمل سزارين ديرتر برقرار می‌شود، مادر قادر به شيردهي بلافاصله پس از جراحي نیست، نوزادان متولد شده به روش زايمان طبيعي عوارض كمتري نسبت به نوزادان سزاريني دارند و دفعات بارداري مادر به علت چسبندگي‌هاي داخل شكمي كم مي‌شود.

زايمان طبيعي يا فيزيولوژيك مزاياي بسياري دارد كه از آن جمله مي‌توان به این موارد اشاره کرد؛ بهبودي سريع مادر پس از زايمان به طوري كه مادر پس از یک تا دو ساعت مي‌تواند راه برود، بخورد، بياشامد و كارهاي شخصي خود و نوزادش را انجام دهد، ميزان عفونت در اين مادران بسيار پایين است، حجم خونريزي پس از زايمان كمتر از سزارين و در حدود نصف است، تماس پوست با پوست مادر و نوزاد كه تأثير بسيار مهمي در رشد و نمو نوزاد دارد بلافاصله پس از زايمان برقرار می‌شود، شيردهي بلافاصله پس از زايمان حتي روي تخت زايمان انجام می‌شود، اضافه وزن مادر خيلي سريعتر از سزارين برگشت مي‌كند، تعداد دفعات بارداري مادر افزايش مي‌يابد و عوارض پس از زايمان كمتري دارد.

 

روش برگزاري كلاس‌هاي آموزشي برای مادران باردار

مادراني كه از سلامت جسمي و رواني برخوردار باشند قادر هستند بدون محدوديت سنی، سطح سواد و تعداد بارداري در اين كلاس‌ها شركت کنند و براي زايمان طبيعي و فیزيولوژيك خود را آماده کنند. اين مادران در هشت جلسه در هفته‌هاي تنظيم شده شامل جلسه اول (هفته 20 حاملگي)  آشنايي مادر با بدن و آناتومي و اصلاح وضعيت‌ها، جلسه دوم (هفته 23 حاملگي) بهداشت فردي در بارداري، جلسه سوم (هفته 26 حاملگي) تغذيه در دوران بارداري، جلسه چهارم (هفته 28 حاملگي) آشنايي با علائم خطر در دوران بارداري، جلسه پنجم (هفته 30 بارداري) بهداشت رواني در بارداري و پس از زايمان، جلسه ششم (هفته 32 حاملگي) آشنايي با روش‌هاي زايمان و بازديد از بيمارستان و اتاق زايمان، جلسه هفتم (هفته 34 حاملگي) علائم خطر پس از زايمان و انجام ورزش‌هاي مناسب و جلسه هشتم (هفته 36حاملگي) مراقبت از نوزاد و علائم خطر در دوران نوزادي شرکت می‌کنند. همچنین يك جلسه رايگان ویژه پدران در مورد دوران بارداري و پدر شدن و وظايف آنها در این دوران برگزار می‌شود.

 

فاطمه افهمي، مسئول آموزش زايمان فيزيولوژيك

 


٠٩:٤٦ - 1393/05/21    /    شماره : ١٨٨٢٤    /    تعداد نمایش : ١٢٠٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: