سال مهار تورم، رشد تولید
یکشنبه 24 تیر 1403
دانشگاه علوم پزشکی همدان
  • تاریخ انتشار : 1403/04/16 - 12:09
  • تعداد بازدیدکنندگان خبر : 102
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

تزریق ۲,۲۳۱ دز واکسن هاری در سال ۱۴۰۲ در شهرستان تویسرکان

در راستای پیشگیری از ابتلا موارد حیوان گزیده به بیماری هاری ۲,۲۳۱ دز واکسن هاری و بالغ بر ۱۹۰,۵۰۰ واحد سرم ضد هاری در سال ۱۴۰۲ در شهرستان تویسرکان تزریق شده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت تویسرکان، دکتر مختارسهیلی زاد مسئول واحدپیشگیری و مبارزه با بیماریها در مصاحبه با خبرنگار سلامت تویسرکان گفت: بیش از ۹۵ درصد موارد حیوان گزیدگی در شهرستان مربوط به سگ و گربه گزیدگی است؛اما مواردی از گزش توسط گرگ، روباه، شغال و سایر حیوانات اهلی و وحشی نیز دیده می شود.

دکتر سهیلی‌زاد افزود: در سال ۱۴۰۲ در شهرستان تویسرکان ۶۳۸ مورد حیوان گزیدگی گزارش شده است که با اقدامات به موقع هیچ موردی از هاری انسانی در شهرستان بروز نکرده است.

وی تاکید کرد: این موفقیت در پیشگیری از ابتلا موارد حیوان گزیده به بیماری هاری با تزریق ۲,۲۳۱ دز واکسن هاری و بالغ بر ۱۹۰,۵۰۰ واحد سرم ضد هاری و زحمات شبانه روزی کارشناسان واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریها محقق شده است.

دکتر سهیلی همچنین خاطر نشان کرد: در ۳ ماهه ابتدایی سال ۱۴۰۳ نیز ۱۶۹ مورد حیوان گزیدگی در شهرستان گزارش شده است که نسبت به بهار ۱۴۰۲ حملات سگ های ولگرد نسبت به سال گذشته روند افزایشی داشته است‌.

مسئول واحد پیشگیری در پایان متذکر شد: انجام اقداماتی نظیر خودداری از تحریک حیوانات به خصوص سگ و گربه، واکسیناسیون افراد در معرض خطر نظیر دامپزشکان، دامداران و ...، واکسیناسیون حیوانات خانگی علیه بیماری هاری،خودداری از نگهداری حیوانات در منزل،آموزش جامعه در خصوص نحوه برخورد با حیوان گزیدگی و مراقبت از کودکان در زمان مواجهه با حیوانات در جهت پیشگیری از بیماری هاری  بسیار مؤثر است.

 

 

  • گروه خبری : شبکه های بهداشت و درمان شهرستانها,اخبار واحدها
  • خبرنگار :
کلمات کلیدی
ادمین شبکه بهداشت و درمان تویسرکان
خبرنگار

ادمین شبکه بهداشت و درمان تویسرکان

آدرس
شماره تلفن: ۰۸۱۳۱۳۱۵۰۲۵
نشانی::همدان، میدان پژوهش، خیابان شهید فهمیده، ستاد دانشگاه علوم پزشکی، طبقه ۵
 
نظرسنجی
آمار بازدید
تعداد بازدیدکنندگان امروز 2036
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 1406658
تعداد کاربران بر خط 5

سامانه ی گفتگوی آنلاین نیافام