سال مهار تورم، رشد تولید
یکشنبه 24 تیر 1403
دانشگاه علوم پزشکی همدان
  • تاریخ انتشار : 1403/04/17 - 08:30
  • تعداد بازدیدکنندگان خبر : 192
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

سقط‌جنین، احتمال نازایی مادر را تا آخر عمر افزایش می‌دهد

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: سقط‌جنین عمدی عوارض جبران‌ناپذیری به مادر وارد می‌کند و حتی ممکن است مادر تا آخر عمر نتواند باردار شود.

 
به گزارش پایگاه خبری  وبدا از همدان ، دکتر شمیم پیله‌وری با بیان اینکه سقط‌ جنین به ازدست‌دادن بارداری تا ۲۷ هفتگی گفته می‌شود، اذعان کرد: به دلایل مختلف ممکن است جنین در بدن مادر سقط شود که در این راستا می‌توان به علل مادری و کروموزومی اشاره کرد.
 
 
 
 وی افزود: اختلالات تیروئیدی، دیابت و انعقادی در مادر احتمال سقط‌جنین را افزایش می‌دهد.
 
 
 
 متخصص زنان و زایمان با بیان اینکه عوامل محیطی، دارویی، اختلال در ساختار بدن و... احتمال سقط‌جنین را افزایش می‌دهد، اذعان کرد: گاهی اوقات به دلایل پزشکی و نجات جان مادر لازم است که سقط‌جنین صورت بگیرد .
 
 
 
 دکتر پیله‌وری با بیان اینکه تشخیص برخی ناهنجاری‌هایی که در جنین داده می‌شود ادامه حیات را برای جنین غیرممکن خواهد کرد، گفت: بانوانی که مشکل دیابت دارند، حتماً باید تحت‌نظر پزشک و متخصص غدد داخلی باشند تا قند خونشان کنترل شود، در بارداری‌هایی که مادر دیابت وابسته به انسولین دارد و تحت کنترل نیست، به‌احتمال زیاد سقط‌جنین خواهد داشت یا نوزادی با نقص‌های مادرزادی به دنیا خواهد آمد.
 
 
 دکترپیله‌وری بیان کرد: سقط‌جنین عمدی عوارض جبران‌ناپذیری به مادر وارد می‌کند و حتی ممکن است مادر تا آخر عمر نتواند باردار شود.
 
 
 عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه گاهی اوقات مادر به علت خون‌ریزی بیش از اندازه رحم خود را از دست می‌دهد، اضافه کرد: اغلب زنان به دلیل بارداری ناخواسته اقدام به سقط‌جنین می‌کنند درحالی‌که این عمل عوارض خطرناکی همچون خونریزی طولانی‌مدت و حتی مرگ‌ومیر را نیز برای آنان به همراه دارد.
 
 
 پیله‌وری خاطرنشان کرد: سقط‌های عمدی عموماً در شرایط غیرمعمول و غیربهداشتی انجام می‌شود که خطرات زیاد را برای زنان به همراه دارد که مرگ‌ومیر آنان هنگام سقط، مرگ ناشی از خونریزی، نازایی دایمی و سرطان ناحیه شکمی را موجب می‌شود.
 
 
 وی ضمن اشاره به عفونت ناشی از سقط که به بدن مادر آسیب جدی می‌زند، ابراز کرد: با سقط‌جنین در مراکز غیربهداشتی و غیرقانونی احتمال بروز عفونت، ازدست‌دادن رحم و یا حتی مرگ مادر را افزایش می‌دهد.
 
 
 متخصص زنان و زایمان خاطرنشان کرد: سوراخ‌شدن رحم درصورتی‌که رحم دست‌کاری شود از دیگر عوارض سقط عمدی جنین است که این امر آسیب‌های جبران‌ناپذیری به مادر تحمیل می‌کند .
  • گروه خبری : درمانی
  • خبرنگار :
کلمات کلیدی
خبر   نگار
خبرنگار

خبر نگار

آدرس
شماره تلفن: ۰۸۱۳۱۳۱۵۰۲۵
نشانی::همدان، میدان پژوهش، خیابان شهید فهمیده، ستاد دانشگاه علوم پزشکی، طبقه ۵
 
نظرسنجی
آمار بازدید
تعداد بازدیدکنندگان امروز 2243
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 1406865
تعداد کاربران بر خط 1

سامانه ی گفتگوی آنلاین نیافام