سال مهار تورم، رشد تولید
یکشنبه 02 اردیبهشت 1403
دانشگاه علوم پزشکی همدان
  • تاریخ انتشار : 1403/01/08 - 10:41
  • تعداد بازدیدکنندگان خبر : 134
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
یک متخصص تغذیه مطرح کرد

وضو داروی بی‌حالی برای روزه‌داران

یک متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی با بیان اینکه وضو گرفتن تأثیر بسزایی بر غلبه بر بی‌حالی در ایام ماه رمضان دارد، گفت: اکثر افراد روزه‌دار در ظهر و بعدازظهر دچار افت فشار به علت کم‌آبی بدن می‌شوند که در این حالت توصیه می‌شود برای غلبه بر این وضعیت وضو بگیرند.

  به گزارش پایگاه خبری وبدا در همدان ،دکتر سیدمحمد انتظاری در گفت‌وگو  با خبرنگار ما گفت:با گرفتن وضو بدن در برابر سرمایی که حس می‌کند، خود به خود درجه حرارت را بالا می‌برد تا قسمت‌های خیس را خشک کند که همین تحریکات باعث باز شدن منافذ پوست و ورود اکسیژن بیشتر به بافت‌ها، عضلات زیرپوست و رفع بی‌حالی می‌شود.

وی با بیان اینکه روزه‌داری صحیح و رعایت رژیم غذایی مناسب در وعده‌های سحر و افطار در تقویت سیستم ایمنی بدن مؤثر است، مطرح کرد: روزه‌داری می‌تواند موجب کاهش پاسخ‌های التهابی و تنظیم سیستم ایمنی بدن شود.

انتظاری با بیان این که بهتر است در سحری کمتر از مواد غذایی قنددار استفاده شود، خاطرنشان کرد: نوشیدنی‌های خیلی شیرین مثل نوشابه‌های گازدار، شربت‌ها و چای شیرین و پررنگ هم موجب تشنگی، خشکی دهان و گلو در طول روز شده و توصیه می‌شود در وعده سحر مصرف نشود.

وی با بیان این که مصرف یک لیوان آب گرم، چای کمرنگ و یا یک لیوان شیر گرم همراه با خرما یا عسل در شروع افطار ضروری است، مطرح کرد: استفاده از غذاهای سبک مثل فرنی، شیربرنج، نان و پنیر و سبزی که یکی از عادات خوب غذایی ایرانی در ماه رمضان است، توصیه می‌شود.

متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی مطرح کرد: استفاده از مواد تند، شور و چرب در وعده سحر باعث تشنگی و گرسنگی زودهنگام می‌شود و در این حالت فرد کارآیی خود را دست می‌دهد در ضمن مصرف غذاهای سرخ شده، ماکارونی، کله‌پاچه و آبگوشت در وعده سحری باعث ایجاد عطش می‌شود.

  • گروه خبری : اخبار سلامت
  • خبرنگار :
کلمات کلیدی
خبر   نگار
خبرنگار

خبر نگار

آدرس
شماره تلفن: ۰۸۱۳۱۳۱۵۰۲۵
نشانی::همدان، میدان پژوهش، خیابان شهید فهمیده، ستاد دانشگاه علوم پزشکی، طبقه ۵
 
نظرسنجی
آمار بازدید
تعداد بازدیدکنندگان امروز 70
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 1085626
تعداد کاربران بر خط 3

سامانه ی گفتگوی آنلاین نیافام