سال مهار تورم، رشد تولید
دوشنبه 04 تیر 1403
دانشگاه علوم پزشکی همدان
  • تاریخ انتشار : 1403/03/21 - 09:40
  • تعداد بازدیدکنندگان خبر : 435
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
خبری خوش برای همدانی ها؛

آزمایشگاه ژنتیک دانشگاه علوم پزشکی همدان افتتاح شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: درگذشته مردم برای انجام آزمایش‌های ژنتیک پیشرفته به تهران و استان‌های دیگر مراجعه می‌کردند که با این افتتاح این مرکز وقت و هزینه مردم کاهش می یابد

به گزارش وبدا همدان، دکتر محمدمهدی مجذوبی با بیان اینکه امروز خوشبختانه شاهد آزمایشگاه ژنتیک از مجموع آزمایشگاه معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی همدان هستیم، گفت: در گذشته مردم برای انجام آزمایش‌های ژنتیک پیشرفته به تهران و استان‌های دیگر مراجعه می‌کردند که با این افتتاح در این مرکز آزمایش‌های ژنتیک با تعرفه دولتی انجام خواهد شد و این امر تأثیر به سزایی بر کاهش وقت و هزینه مردم دارد.

 وی افزود: افتتاح این آزمایشگاه می‌تواند کمک شایانی به درمان بیمارانی که دچار سقط‌های مکرر، ناباوری و تشخیص اختلالات هورمونی و بیماری تالاسمی می‌کند .
 
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه برای نخستین‌بار در استان همدان آزمایشگاه ژنتیک با تعرفه دولتی مورد افتتاح و بهره‌برداری قرار گرفت، تصریح کرد: با تصویب اجباری شدن غربالگری ژنتیک قبل از ازدواج و قبل از فرزندآوری در برنامه هفتم توسعه، لزوم افزایش مراکز خدمات ژنتیک را در کشور و استان بیش از گذشته نشان می‌دهد.
 
* راه‌اندازی آزمایشگاه ژنتیک می‌تواند کمک شایانی به درمانی ناباوری در استان کند
 
 دکتر شمیم پیله‌وری رئیس بیمارستان فاطمیه نیز در این مراسم گفت: ژنتیک در حوزه درمان و تشخیص ناباوری نقش مهم و اساسی دارد و راه‌اندازی این مرکز می‌تواند کمک شایانی به درمانی ناباوری در استان کند .
 
 وی با بیان اینکه در بیمارانی که دچار سقط مکرر شدند، به‌ناچار ای وی اف مکرر انجام می‌دهد؛ اما دلیل عدم موفقیت بارداری مشخص نمی‌شود آزمایش ژنتیک در زمینه نقش خود را در درمان و تشخیص علت ناباوری ایفا می‌کند، عنوان کرد: همچنین بیماری‌های ژنتیک وابسته به جنس و غیره از آزمایشگاه ژنتیک استفاده می‌شود. 
 
 رئیس بیمارستان فاطمیه با بیان اینکه با روش پی جی اس و پی چی تی می‌توان جنین سالم را به روش ای وی اف به رحم مادر منتقل کرد و این امر سبب می‌شود که شانس موفقیت ای وی اف افزایش و تولد نوزاد سالم می‌یابد، عنوان کرد: درگذشته بیماران برای انجام تست‌های مربوط به ناباروری به مراکز خصوصی و شهرهای مثل تهران مراجعه می‌کردند که هزینه و وقت بیمار در این موارد بسیار افزایش می‌یافت.
 
 دکتر پیله‌وری با بیان اینکه به ایجاد آزمایشگاه ژنتیک با تعرفه  دولتی در استان همدان نیاز داشتیم،  عنوان کرد: با ایجاد و توسعه این آزمایشگاه در دانشگاه علوم پزشکی همدان هزینه درمان ناباوری کاهش می‌یابد و زوجین ناباور دسترسی بیشتری به این نوع خدمات خواهند داشت .
 
 دکتر فاطمه بحرینی متخصص ژنتیک پزشک و عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز با بیان اینکه تا قبل از ایجاد این آزمایشگاه به دلیل گران‌بودن هزینه آزمایش در مراکز خصوصی بسیاری از زوجین ناباور توانایی درمان مشکل خود را نداشتند، خاطرنشان کرد: بر اساس نیازمندی‌های استان همدان آزمایش‌ها و غربالگری موردنیاز بیماران سندروم داون، زوج‌های نابارور، تیروزمی ۱۳ و ۱۸ و غیره در این مرکز انجام می‌شود.
 
 
  • گروه خبری : حوزه ریاست
  • خبرنگار :
کلمات کلیدی
خبر   نگار
خبرنگار

خبر نگار

تصاویر

آدرس
شماره تلفن: ۰۸۱۳۱۳۱۵۰۲۵
نشانی::همدان، میدان پژوهش، خیابان شهید فهمیده، ستاد دانشگاه علوم پزشکی، طبقه ۵
 
نظرسنجی
آمار بازدید
تعداد بازدیدکنندگان امروز 217
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 1321314
تعداد کاربران بر خط 1

سامانه ی گفتگوی آنلاین نیافام