سال مهار تورم، رشد تولید
یکشنبه 24 تیر 1403
دانشگاه علوم پزشکی همدان
  • تاریخ انتشار : 1403/02/01 - 13:04
  • تعداد بازدیدکنندگان خبر : 205
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
مدیر توسعه شبکه و ارتقاء سلامت همدان مطرح کرد،

نقش «پزشک خانواده» در کاهش هزینه درمان و مراجعه بی‌مورد به پزشکان رده بالا

مدیر توسعه شبکه و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان اعلام کرد: اگر مردم به تیم پزشک خانواده مراجعه کنند هزینه‌هایشان کاهش می‌یابد و مراجعه به متخصص و فوق‌تخصص تنها با نظر پزشک خانواده صورت می‌گیرد و از مراجعه‌های بی‌مورد به پزشکان رده بالا جلوگیری می‌شود.

دکتر مرضیه ارجمندیان در گفت‌وگو با خبرنگار وبدا ، در رابطه با سیستم پزشک خانواده و نظام ارجاع توضیح داد: همه افراد در هر گروه سنی، چه افراد سالم و چه افراد با بیماری پنهان و بدون علامت و چه بیماران دارای بیماری علامت‌دار، برای حفظ و افزایش سلامت خود می‌توانند به تیم پزشکی خانواده مراجعه کنند.

وی افزود: زمانی‌که فردی با یک مشکل سلامت و بیماری مواجه می‌شود، باید با تیم سلامت و پزشک خانواده خود به عنوان نخستین ارائه‌دهندگان خدمات سلامت تماس بگیرد چراکه پزشک خانواده از دانش و مهارت خود برای تشخیص و درمان انواع مسائل پزشکی استفاده می‌کند.

ارجمندیان تصریح کرد: به طور کلی نظام ارجاع شامل سه سطح است؛ اگر مردم در قالب این برنامه به تیم پزشک خانواده مراجعه کنند هزینه‌هایشان کاهش می‌یابد و مراجعه به متخصص و فوق‌تخصص تنها با نظر پزشک خانواده صورت می‌گیرد و از مراجعه‌های بی‌مورد به پزشکان رده بالا جلوگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه سطح یک نظام ارجاع یعنی بیمار به پزشک خانواده و تیمش از جمله ماما، مراقب سلامت، بهیار در مراکز و پایگاه‌های بهداشت، مراجعه و معاینات اولیه را دریافت می‌کند، مطرح کرد: اگر بیمار درمان شد، نیازی به مراجعه به بیمارستان‌ها و متخصصان ندارد و هزینه‌های هنگفت بابت سی‌تی‌اسکن و ام‌آرآی به بیمار تحمیل نمی‌شود.

مدیر توسعه شبکه و ارتقاء سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به اینکه در سطح دو، بیمار به کلینیک‌های فوق‌تخصصی و بیمارستان‌ها ارجاع می‌شود، خاطرنشان کرد: اگر پزشک عمومی متوجه شود که بیمار نیازمند دریافت خدمات درمانی پیچیده‌تر است، بیمار را به سطح تخصصی ارجاع می‌دهد.

وی اضافه کرد: در صورتی‌که پزشک خانواده بررسی‌های بیشتر برای ادامه روند تشخیص و درمان بیمار را نیاز بداند، تیم پزشک خانواده برای دریافت نوبت از مناسب‌ترین و مرتبط‌ترین پزشک متخصص برای بیمار اقدام می‌کند.

ارجمندیان با بیان اینکه تمام اعضای خانواده به صورت دوره‌ای توسط تیم پزشکی خانواده ویزیت و معاینه می‌شوند، تأکید کرد: پزشک خانواده بر کلیه اقدامات و فعالیت‌های بهداشتی و درمانی انجام شده توسط تیم پزشکی خانواده نظارت می‌کند.

وی یادآور شد: ثبت سوابق پزشکی فرد در پرونده الکترونیکی سلامت، علاوه بر کم کردن نیاز به تکرار آزمایشات و اقدامات تشخیصی، کاهش هزینه‌های مالی مربوطه و شناخت کامل پزشک خانواده از بیمار، منجر به انجام اقدامات درمانی مناسب و کاهش تعداد مراجعه به پزشک می‌شود.

ارجمندیان با بیان اینکه برنامه پزشک خانوده در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت استان همدان از سال ۱۳۸۵ در حال اجرا است، گفت: این برنامه در مناطق شهری با عنوان برنامه «سلامت خانواده و نظام ارجاع» از اردیبهشت سال گذشته از شهر کبودراهنگ و در اواخر سال ۱۴۰۲ در شهر بهار آغاز شده است و در آینده نزدیک  در بقیه شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر استان هم اجرا خواهد شد.

  • گروه خبری : درمانی,اخبار سلامت
  • خبرنگار :
کلمات کلیدی
خبر   نگار
خبرنگار

خبر نگار

آدرس
شماره تلفن: ۰۸۱۳۱۳۱۵۰۲۵
نشانی::همدان، میدان پژوهش، خیابان شهید فهمیده، ستاد دانشگاه علوم پزشکی، طبقه ۵
 
نظرسنجی
آمار بازدید
تعداد بازدیدکنندگان امروز 2294
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 1406916
تعداد کاربران بر خط 7

سامانه ی گفتگوی آنلاین نیافام