سال مهار تورم، رشد تولید
یکشنبه 24 تیر 1403
دانشگاه علوم پزشکی همدان
  • تاریخ انتشار : 1403/03/30 - 09:11
  • تعداد بازدیدکنندگان خبر : 495
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان:

موردی از ابتلا به تب دنگی در استان مشاهده نشده است

رییس گروه بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: تا کنون موردی از ابتلا به تب دنگی در استان همدان مشاهده نشده است.

به گزارش وب‌دا همدان، تب دنگی بیماری است که از طریق پشه‌ای به نام پشه آئدس به انسان منتقل می‌شود. متاسفانه تا کنون ۹۳ نفر در کشور مبتلا شده اند که از این تعداد سه نفر فوت کرده اند، علائم این بیماری سردرد، کمردرد و پشت درد، تب معمولاً شدید و در برخی موارد خارش و جوش در قسمت‌های مختلف بدن است.
 
برای آگاهی از موارد ابتلای این بیماری در استان همدان گفت و گویی با رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان انجام دادیم؛
 
دکتر یعقوب اندامی در گفت و گو با آوای هگمتان، با بیان اینکه باید در ابتدای امر راه ورود عامل انتقال گرفته شود،گفت: عامل ابتلا (پشه آئدس) علاقه فراوانی به ظروف پلاستیکی، یکبار مصرف و لاستیک خودرو داشته و در این اقلام اقدام به تخم گذاری می کند‌ که با خروج لاروها از تخم در منطقه پراکنده می‌شوند.
 
رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با عنوان اینکه عامل بیماری به بوی پلاستیک جذب می شود، افزود: پشه آئدس با گزش فرد مبتلا و گزش فرد دیگر بیماری را منتقل می کند.
 
وی مطرح کرد: از اردیبهشت ماه، مراکز آپاراتی و تعمیرات خودرو در ورودی شهرهای استان و همچنین مراکز دپوی زباله بازدید به عمل آمد و تا کنون موردی از عامل بیماری یا ابتلا فرد مشاهده نشده است.
 
رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان به بیان علایم تب دنگی پرداخت و با اظهار اینکه تب بالا، سردرد،کمردرد، خارش محل گزش،خارش گلو و بینی، از جمله این علایم است، اضافه کرد: خارش شدید در برخی نقاط و جوش هایی که قبلا در بدن مشاهده نشده نیز از دیگر علایم است.
 
دکتر اندامی با تاکید بر اینکه موارد مشاهده شده در استان های دیگر ازجمله استان فارس از موارد وارده بوده یعنی فرد به کشورهای حاشیه خلیج فارس به خصوص امارات سفر داشته، خاطرنشان شد: در ابتدا پرسشی که از فرد بیمار به عمل می آید این است که آیا در نزدیک بیمار مبتلا بوده یا خیر؟ یا اینکه سابقه سفر به کشورهای حاشیه خلیج فارس و همچنین پاکستان و افعانستان را داشته؟ در صورت تایید و داشتن علایم با انجام نمونه گیری اقدامات انجام و به صورت ویژه بررسی خواهند شد.
 
وی با اظهار اینکه در ظروف پلاستیکی زیرگلدان و نقاط مرطوب و به خصوص آب تجمیع شده کولر احتمال وجود عامل تب دنگی وجود دارد، افزود: این حشره بر خلاف سایر حشرات علاقمند به اب پاک و تمیز بوده و در این نقاط تجمع می کند
 
رییس گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان به افراد پرخطر اشاره کرد و با بیان اینکه افرادی دایم در حال سفر هستند امکان ابتلا وجود دارد، خاطرنشان شد: ضد عفونی کردن ظرفشویی و روشویی ، خالی کردن آب اضافی کولر، شستن مداوم سطل های زباله و تمیز کردن ظروف آب پرندگان و… باید مد نظر قرار گیرد.
 
وی در پایان با بیان اینکه تب دنگی در گروه‌های خاص مانند کودکان، زنان باردار، و افراد با بیماری‌های مزمن، ممکن است به صورت شدیدتری ظاهر شود، افزود: سم‌پاشی سطل های زباله مکان های عمومی، سالن های ورزشی مهمانسراها مراکز نظامی و انتظامی و …مورد تاکید است.
 
منبع: آوای هگمتان 
  • گروه خبری : بهداشتی,اخبار واحدها
  • خبرنگار :
کلمات کلیدی
سردبیر  خبر
خبرنگار

سردبیر خبر

آدرس
شماره تلفن: ۰۸۱۳۱۳۱۵۰۲۵
نشانی::همدان، میدان پژوهش، خیابان شهید فهمیده، ستاد دانشگاه علوم پزشکی، طبقه ۵
 
نظرسنجی
آمار بازدید
تعداد بازدیدکنندگان امروز 2176
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 1406798
تعداد کاربران بر خط 5

سامانه ی گفتگوی آنلاین نیافام