سال مهار تورم، رشد تولید
یکشنبه 24 تیر 1403
دانشگاه علوم پزشکی همدان
  • تاریخ انتشار : 1403/04/16 - 08:45
  • تعداد بازدیدکنندگان خبر : 78
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
مسئول فیزیوتراپی مرکز قلب و عروق فرشچیان ارائه کرد:

نقش دستگاه اسپیرومتری تشویقی (Incentive spirometry) در بهبود تنفس بیماران

کمک به بهبود تنفس بیماران توسط فیزیوتراپیست و با استفاده از دستگاه اسپیرومتری تشویقی (Incentive spirometry) اقدامی است که معمولا به دستور پزشک جهت بیمارانی که عمل جراحی قلب باز انجام داده اند تجویز می‌شود.

به گزارش وب‌دا همدان به نقل از روابط عمومی مرکز قلب و عروق فرشچیان، شیما عسگری مسئول واحد فیزیوتراپی مرکز آموزشی درمانی قلب و عروق فرشچیان درباره نقش این دستگاه در بازتوانی و نیز نحوه انجام این مهم توسط فیزیوتراپیست؛بیان داشت: یکی از اهداف اصلی  درمان فیزیو تراپی  در بخش های بستری بهبود کارکرد  تنفسی بیماران است بیمارانی که  در پی عمل جراحی قلب باز به دلیل  باز شدن جناغ سینه و  وجود زخم در محل بخیه های رو ی جناغ  سینه  و بی حرکتی و درد،عملکرد تنفسی آنان مختل گشته و  توانایی انجام تنفس عمیق را ندارند.

وی تصریح کرد: در این بیماران  طبق دستور  پزشک جراح در  دومین روز بعد از جراحی ،فیزیو تراپیست با هدف راه اندازی و بهبود عملکرد تنفسی بیمار بر بالین  آنان حاضر می شود.تا با  انجام تکنیک های مختلف و متفاوت وضع  تنفس بیمار  را بهبود بخشد هر چند  آنچه در این بین بسیار حائز اهمیت است همراهی و همکاری شخص بیمار و  همراهان وی می باشد که پس از دریافت آموزش تمرینات تنفسی  به صورت مستمر آنها را انجام دهد تا روند درمان به خوبی انجام گیرد .

عسگری عنوان کرد: یکی از ابزارهای تمرینات کمک تنفسی دستگاه اسپیرومتری تشویقی (Incentive spirometry)می باشد که نحوه عملکرد بیمار با این دستگاه بسیار حائز اهمیت است.این دستگاه یک وسیله درمانی پزشکی است که به تنفس کامل و عمیق برای باز کردن شش ها کمک می کند.

مسئول واحد فیزیوتراپی مرکز قلب و عروق فرشچیان ادامه داد: بر اساس یافته های علمی و تجربی به دو شکل از این دستگاه بهتر است  استفاده شودهم به صورت دمی و هم به صورت بازدمی که در حالت دم بیمار  لوله دستگاه را در دهان خود قرار داده و دم عمیق انجام می دهد میزان ظرفیت دمی ۳۵۰۰میلی  لیتر  می باشدو بهتر است در سه روز اول جراحی هر یک ساعت و در روزهای بعدی هر دو ساعت انجام شود.

وی با بیان اینکه ممکن است بیمار و همراه ایشان از این موضوع نگران باشند که  بیمار توانایی دم عمیق به میزان شاخص ۳۵۰۰میلی لیتر را ندارد  که این موضوع جایی برای نگرانی ندارد چرا که صرفا با تکرار و تمرین طی چند روز این مشکل  مرتفع می‌گردد گفت: اما در حالت بازدم ، بیمار دستگاه را سر و ته و برعکس نگه داشته  و عمل بازدم را  انجام میدهد  در این حالت میزان حرکت پیستون باید حدود ۱۰۰۰میلی لیتر باشد.

عسگری تبیین کرد: عمل بازدم با اسپیرومتری برای  بیمارانی که مبتلا به آسم یا  تنگی نفس هستند و میزان اشباع اکسیژن خون (Oxygen saturation )پایینی دارند ، بسیار سودمند است.

وی افزود: فیزیو تراپیست در هنگام بستری  بیمار، بر بالین وی حاضر و علاوه  بر کنترل  انجام  تمرینات متناسب با وضعیت بیمار  یکی از  حالات دستگاه اسپیرومتری تشویقی ( دمی یا بازدمی یا هردو )  را که برای بیمار مفید تر است  را به او آموزش می دهد./خ

  • گروه خبری : درمانی,اخبار واحدها
  • خبرنگار :
کلمات کلیدی
زهرا خوش قیام
خبرنگار

زهرا خوش قیام

آدرس
شماره تلفن: ۰۸۱۳۱۳۱۵۰۲۵
نشانی::همدان، میدان پژوهش، خیابان شهید فهمیده، ستاد دانشگاه علوم پزشکی، طبقه ۵
 
نظرسنجی
آمار بازدید
تعداد بازدیدکنندگان امروز 2081
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 1406703
تعداد کاربران بر خط 5

سامانه ی گفتگوی آنلاین نیافام