سال مهار تورم، رشد تولید
شنبه 01 اردیبهشت 1403
دانشگاه علوم پزشکی همدان
  • تاریخ انتشار : 1402/12/17 - 10:24
  • تعداد بازدیدکنندگان خبر : 147
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

در خانه تکانی عید مراقب مسمومیت با مواد شوینده باشید

این متخصص فوریت‌های پزشکی با بیان اینکه ترکیب جوهرنمک و وایتکس یک ترکیب سمی ایجاد می‌کند، افزود: این امر سبب تنگ شدن دریچه تنفسی و هوایی و در نتیجه تنگی نفس می‌شود و بیماری آسم را در پی خواهد داشت.

 به گزارش پایگاه خبری وبدا در همدان،عباس غلامی‌هنرمسئول پایگاه اورژانس هفت شهری با بیان اینکه بانوان معمولاً در ایام خانه‌تکانی عید مواد شوینده مختلف و اغلب اسیدی را با یکدیگر ترکیب می‌کنند، افزود: مخلوط‌کردن مواد اسیدی با یکدیگر که برخی خانم‌ها برای تمیزی بیشتر استفاده می‌کنند مواد سمی ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه استفاده و ترکیب مواد اسیدی، آسیب غیر قابل‌ جبرانی به ریه‌ها وارد می‌کند، گفت: در موارد پیشرفته استفاده مکرر از مواد شیمیایی و اسیدی برای تمیز کردن منزل سبب ابتلا به برونشیت ریه می‌شود.

این متخصص فوریت‌های پزشکی با بیان اینکه ترکیب جوهرنمک و وایتکس یک ترکیب سمی ایجاد می‌کند، افزود: این امر سبب تنگ شدن دریچه تنفسی و هوایی و در نتیجه تنگی نفس می‌شود و بیماری آسم را در پی خواهد داشت.

غلامی با بیان اینکه استفاده از چهارپایه‌های ناایمن آسیب‌های جبران‌ناپذیری به ‌سلامت فرد وارد خواهد کرد، گفت: چهارپایه‌های تاشو که به‌درستی آن را باز نمی‌کنند، احتمال سقوط و شکستگی را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه هنگام بلند کردن بارهای سنگین بهتر است آن‌ها را به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنیم تا احتمال آسیب به اندام‌ها و مفاصل کاهش یابد، اذعان کرد: همچنین باید تا حد ممکن بار را به بدن خود نزدیک و در حین بلند کردن از انجام همزمان حرکات چرخشی پرهیز کنیم.

مسئول پایگاه اورژانس هفت شهری ضمن اشاره به شکستگی‌های نواحی زانو، دست و لگن در اثر بی‌احتیاطی‌های خانه‌تکانی، ابراز کرد: هنگام حمل بار حتماً از دستکش مناسب و تمیز، از وسایل و تجهیزات کمکی و استاندارد مانند مچ‌بند، زانوبند، دستکش، کمربند، ماسک و… استفاده کنید.

غلامی با بیان اینکه استفاده از مواد شوینده در فضاهای دربسته مثل حمام و سرویس بهداشتی خطرناک است، عنوان کرد: ترکیب مواد شیمیایی به‌خودی‌خود ضرر دارد و آسیب‌زا خواهد بود و باید هنگام استفاده از آن‌ها، پنجره و یا دری باز باشد که احتمال آسیب و خطر را کمتر کند.

وی با بیان اینکه کارهایی مانند بلند کردن اجسام سنگین باعث می‌شود ستون فقرات حالت طبیعی خود را از دست بدهد و خمیده شوند، عنوان کرد: این امر خطرات جبران‌ناپذیر برای افراد را در پی خواهد داشت از طرفی خانه‌تکانی و بلندکردن اجسام سنگین در کوتاه‌مدت باعث خستگی شده و احتمال بیرون ‌زدن دیسک و آسیب‌ دیدن ستون فقرات زیاد می‌شود.

این متخصص فوریت‌های پزشکی ضمن تأکید به مراجعه زودهنگام به پزشک و اورژانس در هنگام ابتلا به مسمومیت به مواد شیمیایی، ابراز کرد: به تعویق ‌انداختن زمان تماس با کارشناسان هنگام بروز مشکل یا شکستگی می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری به‌سلامت فرد وارد کند.

غلامی با بیان اینکه انجام حرکات پیاپی، سنگین و خم‌کننده مفاصل دست‌ها در روزهای خانه‌تکانی عوارضی به‌دنبال دارد که کشیدگی تاندون‌ها و کوفتگی مفاصل ازجمله آن‌هاست، خاطرنشان کرد: انجام کارهای سنگین‌تر با انگشت‌ها نیز می‌تواند تشدیدکننده روماتیسم مفاصل یا عامل بروز آرتروز انگشتان باشد؛ اما مهم‌تر از آن بروز عوارضی در مچ دست است که بر اثر ضربات و خم ‌شدن مکرر مچ، روی عصب دست ایجاد می‌شود و گزگز انگشتان را به‌دنبال دارد.

وی توصیه کرد: در طول انجام کارهای منزل کمی استراحت کنید، مهم نیست چقدر طول بکشد تا کارها به پایان برسد. بعد از 45 دقیقه تلاش و فعالیت، حداقل 10 دقیقه استراحت کنید تا دچار آسیب‌های عضلانی و مفصلی ناشی از استفاده طولانی‌مدت نشوید.

مسئول پایگاه اورژانس هفت شهری با بیان اینکه لازم است بانوان و خانواده‌ها کارهای عید را در چند روز انجام دهند، ابراز کرد: انجام یک‌باره و سنگین فعالیت عید و خانه‌تکانی باعث کاهش تمرکز، خستگی و آسیب‌های عضلانی می‌شود.

غلامی با بیان اینکه خطر برق‌گرفتگی در این دوران وجود دارد، ابراز کرد: با شستن دیوارها این احتمال وجود دارد که آب وارد پریز برق و سبب برق‌گرفتگی شود، بهتر است از دستمال نمناک استفاده کنیم و به‌صورت مستقیم آب روی کلید و پریزها نریزیم.

  • گروه خبری : اخبار سلامت
  • خبرنگار :
کلمات کلیدی
خبر   نگار
خبرنگار

خبر نگار

آدرس
شماره تلفن: ۰۸۱۳۱۳۱۵۰۲۵
نشانی::همدان، میدان پژوهش، خیابان شهید فهمیده، ستاد دانشگاه علوم پزشکی، طبقه ۵
 
نظرسنجی
آمار بازدید
تعداد بازدیدکنندگان امروز 3482
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 1085225
تعداد کاربران بر خط 5

سامانه ی گفتگوی آنلاین نیافام