سال مهار تورم، رشد تولید
چهارشنبه 02 اسفند 1402
دانشگاه علوم پزشکی همدان
  • تاریخ انتشار : 1402/11/21 - 08:27
  • تعداد بازدیدکنندگان خبر : 161
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

کلینیک همدان در سایت بین المللی پوکی استخوان به ثبت رسید

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر همدان گفت: کلینیک fls همدان به عنوان مرکز درمانی ارائه دهنده خدمات یکپارچه شکستگی ثانویه در ایران در سایت بین المللی پوکی استخوان ثبت شد.

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا همدان، دکتر راضیه السادات میرمعینی با اعلام این خبر اظهار کرد: پنج مرکز در کشور اقدام به راه اندازی کلینیک استئوپاد کرده که کلینیک موجود در همدان با رعایت استانداردهای لازم موفق به ثبت این کلینیک در سایت بین المللی پوکی استخوان شد.

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر همدان همچنین با بیان اینکه کلینیک پیشگیری از شکستگی‌های ثانویه در مرکز ترومای بیمارستان بعثت راه اندازی شده است،گفت: این کلینیک که استئوپاد نام گرفته پنجمین کلینیک فعال کشور است.

میرمعینی افزود: این کلینیک در سطح جهانی مورد ارزیابی قرار گرفته و بر اساس سطح فعالیت، برند جهانی دریافت خواهد کرد.

وی افزود: تاکنون در این مرکز که حدود یک ماه از آغاز فعالیت آن می گذرد بیش از ۹۴ پرونده تشکیل شده است.

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر همدان ادامه داد: گروه هدف این کلینیک افراد بالای ۵۰ سال هستند که دچار شکستگی با ضربه های خفیف شده و به این بیمارستان مراجعه داشته و احتمال وجود پوکی استخوان در آنها بالاست.

میرمعینی ادامه داد: برای این افراد ضمن تشکیل پرونده الکترونیک، ویزیت تخصصی، انجام بررسی های کلینیکی و پاراکلینیک و در صورت تشخیص پوکی استخوان تجویز داروهای مرتبط که منجر به کاهش شدت پوکی استخوان و کاهش شکستگی خواهد شد انجام می شود.

وی افزود: آموزش و مشاوره مرتبط با کاهش خطر سقوط به افراد مبتلا به پوکی استخوان نیز ارائه می شود.

میرمعینی افزود: اجرای این برنامه ها به افزایش سال‌های عمر با کیفیت افراد کمک شایانی می کند.

وی اظهارکرد: یکی از بیماریهای خاموش غیرواگیر، پوکی استخوان است که درصد بالایی از افراد بالای ۵۰ سال از نظر وضعیت تراکم استخوان مشکل داشته و در مرحله کاهش تراکم و یا در مراحل پیشرفته تر یعنی پوکی ﺍﺳﺘﺨﻮﺍﻥ قرار دارند که میزان بروز ﺍﻳﻦ ﺑﻴﻤﺎﺭی ﺩﺭ ﺑﺎﻧﻮﺍﻥ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺑﻴﺸﺘﺮ ﺍﺳﺖ.

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر همدان گفت: ﻳکی ﺍﺯ ﻣﻌﻀﻼﺕ پوکی استخوان شکستگی استخوان های بزرگ بدن مثل لگن ﻭ ﺯﺍﻧﻮﺳﺖ کﻪ گاهی ﺑﺎﻋﺚ ﻋﻮﺍﺭﺽ ﻭ ﻫﺰﻳﻨﻪ ﺯﻳﺎﺩ، گاهی تکرار شکستگی با عوارض بیشتر ﻭ در نهایت ﻓﻮﺕ ﻓﺮﺩ می ﺷﻮﺩ.

میر معینی افزود: با توجه به عوارض زیاد این بیماری از نظر اقتصادی هم بار زیادی به سیستم درمانی کشور وارد می کند.

وی با بیان اینکه کیفیت زندگی افراد بعد از شکستگی کاهش چشمگیری می یابد،گفت: دانشگاه علوم پزشکی همدان در برنامه های مرتبط با پوکی استخوان در ۲ حیطه فعالیت دارد.

رییس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر همدان بیان کرد: شهرستان بهار به عنوان یکی از مراکز آزمونه (پایلوت) کشوری برای بررسی ابزار غربالگری پوکی استخوان انتخاب شده است.

میرمعینی افزود: در این طرح بیش از یک هزار نفر از بانوان بالای ۵۰ سال در سیستم بهداشتی زیر بررسی و پرسشگری قرار گرفتند.

وی ادامه داد: این افراد به صورت رایگان برای انجام سنجش تراکم استخوان به مرکز تحت قرارداد ارجاع داده شدند که تحت مراقبت و دریافت خدمات درمانی قرار گرفتند.

     

 

 
 
 
  • گروه خبری : حوزه ریاست,اخبار سلامت
  • خبرنگار :
کلمات کلیدی
سردبیر خبر
خبرنگار

سردبیر خبر

آدرس
شماره تلفن: ۰۸۱۳۱۳۱۵۰۲۵
نشانی::همدان، میدان پژوهش، خیابان شهید فهمیده، ستاد دانشگاه علوم پزشکی، طبقه ۵
 
نظرسنجی
آمار بازدید
تعداد بازدیدکنندگان امروز 2487
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 865012
تعداد کاربران بر خط 4

سامانه ی گفتگوی آنلاین نیافام